Renault Trucks Ağrı'da

Fransa'nın Lyon kentinden İpek Yolu 2005 projesi kapsamında 2 Nisan'da yola çıkan Renault Trucks Kervanı, Nevşehir ve Ağrı ayağını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

NEVŞEHİR/AĞRI - Fransa'nın Lyon kentinden İpek Yolu 2005 projesi kapsamında 2 Nisan'da yola çıkan Renault Trucks Kervanı, Nevşehir ve Ağrı ayağını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı. Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Gino Costa, Çin'in Pekin kentinde tamamlanacak olan İpek Yolu 2005 projesinin amacının Renault Trucks'ın uluslararası pazardaki gücünü gösterebilmek olduğunu söyledi.
Uluslararası pazarlardaki payını beş yılda ikiye katlamayı amaçlayan Renault Trucks, tarihte deve kervanlarıyla kat edilerek ticaret yapılan İpek Yolu güzergâhını izleyerek Çin'in başkenti Pekin'e ulaşacak. Projenin kendileri için önemli olduğunu belirten Renault Trucks yetkilileri, Çin'in ikinci büyük ticari araç üreticisi ile yaptıkları işbirliğinin de büyümelerini kanıtlayan gösterge olduğunu belirtiyor. Renault Trucks'ların Türkiye'de ithal araçlardaki pazar payı yüzde 20 civarında bulunuyor.
16 Nisan'da Türkiye'ye giren Renault Kerax ve Sherpa kamyonlar, 16 sürücüyle Almanya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'ı aştı. İpek Yolu Kervanı, 20 Nisan'da Kapadokya'ya 22 Nisan'da Doğu Beyazıt'a ulaştı. Dakar Rallisi'nde de yarışan 'Renault Trucks'lar Kapadokya ve Ağrı Dağı'ndaki zor arazi koşullarındaki testi tamamlayıp 23 Nisan'da Gürbulak sınırından İran'a geçti.