Renault'da görüşmeler kesildi, Eskişehir Ford'da grev başladı

Renault'da görüşmeler kesildi, Eskişehir Ford'da grev başladı
Renault'da görüşmeler kesildi, Eskişehir Ford'da grev başladı
Bursa'da OYAK Renault işçilerinin eylemi 12. gününde devam ederken işverenle cumartesi gününden bu yana görüşmelerin kesildiği öğrenildi. Grevin etkilediği ülkelerden Fransa, Almanya ve İspanya'dan gazeteciler bugün Bursa'da işçilerle görüştü.

RADİKAL - Bursa'da başlattıkları bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemini sürdüren Oyak Renault Otomobil Fabrikası işçileri, 'Söz uçar yazı kalır' diyor. İşçiler Bosch Fabrikası'nda işçilere verilen farkın kendilerine de kademeli olarak ödenmesini ve bunun tutanaklara geçirilmesini istiyor. Bugün Bursa'ya gelen Fransız, Alman ve İspanyol gazeteciler işçilerle görüştü.

Bursa'da Oyak Renault Fabrikası'nda başlayan iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemleri 12'nci gününde devam ediyor. Tofaş Otomotiv Fabrikası ile yan sanayi fabrikaları Coşkunöz, Mako ve Ototrim'deki eylemler sona ererken, Oyak Renault'taki görüşmeler geçen cumartesi gününden itibaren kilitlendi. İşveren temsilcileri ile en son cumartesi günü görüştüklerini açıklayan işçilerin avukatlarından Deniz Baykal  şunları söyledi:

"Oyak Renault işçisi, işveren temsilcileri ile geçtiğimiz hafta defalarca görüştüler. Kendileri, Bocsh işçilerine tanınan hakların kademeli olarak kendilerine verilmesini ve bunun tutanaklara geçirilmesini istedi. İşveren temsilcisi bu teklifi kabul etti. Tutanağa geçirdik. Hatta ben yazdım. Fransızcaya çevrildi. Sonra temsilci dışarı çıkıp bir görüşme daha yaptı. MESS ile görüşmüş olabilirler. Dönünce, 'Yapılan anlaşmayı kabul ettiremedim' dediler. Görüşmeler burada koptu. En son cumartesi günü bir araya geldik. Çalışan işçiler, 'Söz uçar yazı kalır' diyerek taleplerini yinelediler. Bunun hukuki geçerlilik kazanması için adını kendilerinin koyacağı yazılı tutanak, sözleşme veya protokole dökülmesini istediler. Bu teklif de kabul görmeyince görüşmeler kitlendi. Bugün dahil bir araya gelmedik."
5 BİN 500 İŞÇİ ÇALIŞIYOR

Deniz Baykal, Bosch Fabrikası'nda çalışan içşilere verilen hakların Oyak Renault'ta görev yapanlara verilmesi halinde bu miktarın eski çalışanların aylık maaşına 200 TL, yeni işe girenlere ise 500-550 TL arasında fark yansıtacağını sözlerine ekledi.

Yabancı ajanslar niye Bursa direnişinin fotoğraflarını daha çok çekiyor?

Renault'un üst düzey yöneticilerinden oluşan bir grubun bugün Bursa'ya geleceği bildirildi. Bu iddia doğrulanamazken, Bursa'ya gelen aralarında Fransız, Alman ve İspanyollardan oluşan 10 kişilik gazeteci heyeti eylem yapan işçilerle görüştü.

Günde yaklaşık bin 400 otomobilin üç vardiyada üretildiği OYAK Renault Fabrikası'nda yaklaşık 5 bin 500 işçi çalışıyor. (Bülent CİVANOĞLU/ BURSA/DHA) 

Ford Otosan'da işveren işçi temsilcileri ile görüştü

Eskişehir Ford'da da işbırakma eylemi başladı

Ford Otosan firmasının İzmit'teki Gölcük ve Yeniköy fabrikalarının ardından, Eskişehir'in İnönü ilçesindeki fabrikasında da işçiler, iş bırakma eylemi başlattı. Kamyon ve çekici üretim tesislerinde çalışan işçiler, sabah işbaşı yaptıktan yaklaşık 3 saat sonra fabrika bahçesinde toplandı. Burada bir süre slogan atan yaklaşık 500 kişilik grubun eylemi nedeniyle fabrikanın tüm bölümlerinde üretim durdu. İşçilerin fabrika bahçesindeki bekleyişi sürüyor. Ford Otosan işçisi eylemde: Gölcük'teki kırmızı gömlekli klarnetçi ne çalıyor? 

bigPara.com