Renault'ya 'işçi haklarına saygılı ol' uyarısı!

Renault'ya 'işçi haklarına saygılı ol' uyarısı!
Renault'ya 'işçi haklarına saygılı ol' uyarısı!
Bursa'da yaşanan olaylar ilgili olarak Renault Genel Merkezi'ne gönderilen mektupta şirket işçilerinin işe geri alınması ve sendikayı özgürce seçebilmeleri hakkı istendi.Renault Bursa’da yaşananlarla ilgili olarak, Fransız CGT Metal ve Güney Kore Metal İşçileri Sendikası, KMWU Renault yönetimini, işçi haklarına saygılı olması konusunda uyarmak amacıyla birer mektup gönderdiler. Fransa ’nın en büyük sendikalarından olan ve Fransa’da Renault fabrikasında örgütlü CGT Metal sendikası, Renault CEO’su Carlos Ghosn ve Genel Müdürü Carlos Tavares’e gönderdiği mektubunda, şirket yönetiminden atılan işçileri işe geri almasını ve işçilerin istedikleri sendikayı özgürce seçebilmeleri için genel merkezin müdahale etmesini istedi.

Fabrikada şu anda örgütlü olan Türk Metal sendikasının işçilerce özgürce seçilmiş bir sendika olmadığı belirtilen mektupta, işçilerin şirket yönetimi tarafından kabul edilen “sendikal örgütün” dile getirmediği taleplerini duyurmak üzere eyleme gittikleri ve bunun işçilerin en doğal hakkı olduğu buna karşı girişilen çabaların hem “Renault Temel Haklar Bildirgesine”, hem de ILO Sözleşmelerine aykırı olduğuna da değinilmekte.

CGT Metal’in yanı sıra Güney Kore’deki Renault fabrikasında örgütlü KMWU sendikası da gönderdiği bir mektupla Bursa Renault’da yaşananları protesto etti. Sendika Başkanı Sang-Chul Park imzasıyla yayınlanan mektupta, işten çıkarılan ve şiddete maruz kalan işçileri duymaktan derin üzüntü duyduklarını belirtilerek, Renault yönetiminden işten çıkarılan işçilerin geri alınması ve işçilerin sendikalarını özgürce seçme hakkına saygı göstererek, işçilere yönelik baskılara son vermesi istendi.

Geçtiğimiz günlerde Bursa'daki Renault fabrikasında gece vardiyasında çalışan işçiler üretimi durdurarak taleplerini karşılamayan Türk Metal sendikasını istifaya çağırdıkları bir eylem düzenlemişler, eylem sırasında desteğe gelen aynı bölgedeki Bosch işçilerine saldırılmış ve sonucunda 3 işçi yaralanmıştı. Eylemin ertesi günü ise, 23 işçi şirket yönetimi tarafından işten çıkarılmıştı. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com