Rent a korsan

Rent a korsan
Rent a korsan
Korsan taksiye karşı çıkarılan yasa korsanı engellemedi. Cezaya karşı çeşitli yollar deneyen korsan taksici çareyi 'rent a car'da buldu.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

İSTANBUL - Korsan taksicilere verilen para cezalarını arttıran yasa korsanı engelleyemedi. Uygulanan yaptırımlardan kurtulmak isteyen korsan taksiciler çıkışı araç kiralama (rent a car) şirketlerinde buldu. Ya 5-6 korsan taksici bir araya gelerek ‘rent a car’ şirketi kuruyor ya da rent a car şirketleri ile anlaşarak araçlarını rent a car bünyesinde gösteriyor. Yakalandıklarında ise “Rent a car şirketlerinin şoförlü arabasıyız” diyerek polisleri atlatıyor. Araçları ile rent a car şirketine başvuran korsan taksiciler, günlük 15 lira karşılığında şirketin birer üyesi oluyor.
Yakalanmaları durumunda 15 gün süreyle araçları bağlanan korsan taksiciler, araç kiralama şirketleri sayesinde rahat bir nefes aldıklarını savunuyor. “Eğer yakalanırsak rent a car firmasından olduğumuzu söyleyip kurtuluyoruz” diyen korsan taksiciler, “Yasa çıkarılmadan önce bu işi daha rahat yapıyorduk. Ancak yasa ile birlikte zorluklar çoğalmaya başladı. Biz de araç kiralama şirketlerine yöneldik. Şirketlerle anlaşarak onların bünyesine katıldık. Günlük veya haftalık ödemeler yaparak, onlarla bir anlamda ortak oluyoruz. Bu ortaklıkla onlar da kazanıyor biz de kazanıyoruz. Müşteriler de bir anlamda şoförlü araç kiralamış oluyor” diyor. 

‘100 araçlık filo var’
Ticari taksiciler ise ‘100 araçlık korsan taksi filosu kuran şirketler’in bile olduğunu iddia ederken yasanın korsana karşı yetersiz kaldığını söylüyor. Korsan taksilerin rent a car bünyesinde bulunmasının onları güvenilir yapmayacağını ifade eden ticari taksiciler, “Korsan taksiler bizim fiyatlarımıza göre daha ucuz olabilir. Ancak durağa kayıtlı bir taksici gibi güvenilemez” diyor. 

Şirket sayısında artış
Kanunun çıkarılmasından sonra araç kiralama şirketlerinin sayılarının ve araç kiralama şirketleri için çalışan araçların bir anda yükseldiğinin altını çizen Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, “Araç kiralama şirketi adı altında çalışan korsan taksileri daha önce az da olsa duyuyorduk. Ancak kanunla beraber bir anda çoğaldılar. Bu konu hakkında gerekli başvuruları yaptık. Tarifinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini bildirdik” dedi.
İstanbul Taksiciler Esnafı Odası Başkanı Yahya Uğur ise araç kiralama şirketlerinin çalışma düzeni ile ilgili acil düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Uğur, “Araç kiralama şirketleri ile ilgili bir yasa olmadığını söyleyebilirim. Bu boşluktan faydalanarak araç kiralama şirketi adı altında korsan taksicilik yapanlar var. Bu sistemi tamamen engellemek için Ulaştırma Bakanlığı’nın bir çalışması olduğunu biliyorum. Araç kiralama şirketleri yasasının süratle çıkarılması gerekiyor” diye konuştu. 

Araç kiralama şirketleri nasıl çalışıyor?
Araç kiralama şirketleri kendi kayıtlı araçlarının dışında, başka bir kişinin aracını da kendi aralarında yaptıkları bir sözleşme ile kiralayabiliyor. Sadece kiralanacak aracın tüm belgelerinin tamam olması şartını arayan araç kiralama şirketleri, bu uygulamayı senelerdir kullandıklarını, bu zamana kadar herhangi bir hukuksal problem ile karşılaşmadıklarını söylüyor. İşte bu boşluktan yararlanan korsan taksiciler de, araç kiralama şirketleri adı altında faaliyetlerini sürdürüyor.

bigPara.com