Reuters: Ceza, soru işaretleri yaratıyor

İSTANBUL- Uluslararası haber ajansı Reuters, Doğan Yayın Holding’e 3 milyar 755 milyon lira vergi cezası kesilmesini, “Türk hükümeti Doğan Medya Grubu’nu vergi cezasıyla vuruyor” başlığıyla duyurdu.
Reuters, ülkenin en büyük medya grubuna verilen bu cezanın basın özgürlüğü ve ülkedeki yatırım şartlarıyla ilgili yeni soru işaretleri yarattığını yazdı.
Ajans, “Rekor vergi cezası, AB’ye katılmak için politik standartları geliştirme sözü vermiş bir ülkede, medyanın misillemeyle karşılaşma korkusuyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yönetimi hakkındaki eleştirileri dizginlediği yönündeki endişeleri artırabilir” diye yazdı.
Haberde verilen cezanın Doğan Yayın Holding ile Doğan Holding’in toplam piyasa değerinin beşte dördüne denk geldiği belirtildi.
Reuters haberinde Doğan grubunun, hükümet hakkındaki haberleri yüzünden Erdoğan’la arasının bozuk olduğu hatırlatıldı. Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık yetkililerinin konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığını belirten ajans, isminin gizli tutulmasını isteyen bir hükümet kaynağınınsa hükümetin cezayla ilgili bir baskıda bulunmadığını söylediğini yazdı.
Reuters’ın görüşünü aldığı Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü basın özgürlüğü sözcüsü Anthony Mills, Türkiye’deki basın özgürlüğüyle ilgili kaygıların bulunduğunu belirterek, “Mevcut koşullar göz önünde bulundurulduğunda bu ceza endişe yaratıyor. Ceza, Türkiye’de basın özgürlüğüyle ilgili endişelerin yoğun olduğu bir döneme denk geldi” dedi. Reuters, Türk medyasının hükümet yanlıları ve hükümeti eleştirenler olmak üzere kutuplaştığı belirterek AB ve ABD’nin de geçmişte, Türkiye’de hükümete yönelik eleştirilerin bastırılmasını eleştirdiğine değindi. Ajans, bu yılın başlarında Erdoğan’ın, Doğan Grubun’un gazetelerinin satın alınmamas Reuters ayrıca, cezanın, Başbakan Erdoğan’ın Kürt ve Ermeni meselelerinin de dahil olduğu yüklü bir reform programına her türlü desteğe ihtiyaç duyduğu hassas bir zamana denk geldiğini de vurguladı.