Revize işsizlik hedefi raydan çıktı ama işsizlik artış hızı biraz düştü

Revize işsizlik hedefi raydan çıktı ama işsizlik artış hızı biraz düştü
Revize işsizlik hedefi raydan çıktı ama işsizlik artış hızı biraz düştü

Geçen gün Kırıkkale?de 40 kişilik infaz koruma memurluğu kadrosu için yapılan sınava etraf şehirlerlerden 1100 kişi başvuruda bulunmuştu. FOTOĞRAF: ERHAN GÖGEM / DHA

Nisan ayında işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 5 puan artarak yüzde 14.9'a yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3.6 milyona çıktı. Mart dönemindeki yüzde 15.8'lik tarihi işsizlik oranından dönülmesi teselli oldu

ANKARA - Sanayi üretim rakamlarının ardından işsizlik rakamlarındaki gerilemede ekonomi vites küçülttü. Ancak işsizler ordusu yaklaşık yüzde 15 büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hanehalkı işgücü araştırma sonucuna göre 2009 yılı Nisan ayı işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 5 puan artış göstererek, yüzde 14.9 oranında gerçekleşti.
Bu yıl Şubat ayında işsizlik yüzde geçen yılın aynı dönemine göre 16.1 oranında artış gösterdi.  TÜİK, Hanehalkı İşgücü Anketinin, yeni nüfus sayımına göre revize ettiği ‘mart-nisan-mayıs 2009’ dönemini kapsayan, nisan sonuçlarını açıkladı. Buna göre, işsizlik sayısı nisan döneminde bir yıl öncesine göre 1 milyon 285 bin kişi artarak 3 milyon 618 bin kişiye çıktı. 

Genç işsizlikte yüzde 9 artış
Böylece işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9’dan yüzde 14.9’a çıkarak yeni bir rekor kırdı. Ayrıca geçen yıl nisan ayında 12.3 oranında olan tarım dışı işsizlik 2009 yılının aynı dönemine göre 6.1 puan artışla yüzde 18.2 seviyesinde gerçekleşti.
34 bin 46 hanehalkının katıldığı ankette en çarpıcı gerçekleşme ise genç nüfusun işsizlik oranındaki tırmanışla oldu. Genç nüfus işsizlik oranı nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 9 puan artarak yüzde 26.5 olarak gerçekleşti. Gençlerde geçen yıl nisan ayında işsizlik oranı kentlerde yüzde 20.1’ken, bu rakam bu yılın aynı döneminde 29.4’e yükselirken, kırsalda ise geçen yıl nisan ayında 11.7 olan genç işsiz oranı, bu yılın aynı döneminde 19.8 oranına yükseldi.
TÜİK’in anketine göre bir önceki yılın aynı dönemine göre, istihdam 530 bin kişi azalarak 20 milyon 698 bine yükseldi. Böylece, küresel krizin ardından kayıtlı istihdam da daralma rakamlarla teyit edildi. Bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre tarım sektöründe çalışan sayısı 94 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 436 bin kişi azaldı. 2009 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre kentte işsizlik oranı yüzde 11.8’ten yüzde 17.5’e, kırsalda işsizlik oranı yüzde 6.1’den yüzde 9.5’e çıktı.

Umutsuzlar 302 bin arttı
2008 yılı nisan döneminde 1 milyon 835 bin kişi olan iş aramayıp, çalışmaya hazır olanları içeren umutsuzların sayısı bu yılın aynı döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 302 bin kişi artarak, 2 milyon 137 bine çıktı.
Bu grup içinde yer alan, iş bulma ümidi olmayanların sayısı geçen yıl Mart-Nisan-Mayıs döneminde 590 bin kişi seviyesindeyken, bu yılın aynı döneminde 833 bine yükseldi.  Bu arada işgücü piyasasında tarım ve sanayi sektöründeki payın azaldığı gözlendi. 2009 yılı nisan döneminde istihdam edilen 20 milyon 698 bin kişinin yüzde 24’ü tarım, yüzde 19.2’si sanayi, yüzde 5.6’sı inşaat, kalan yüzde 51.2’si ise hizmetler sektöründe yer aldı. Böylece, geçtiğimiz yıl nisan döneminde yüzde 49.6 seviyesinde yer alan hizmetler sektöründe, istihdamın ağırlık kazanması da dikkat çekti. (Radikal)

Gerçek işsiz 5.8 milyon kişi
İşçiyi maliyet öğesi olarak gören politikalarla işsizliğin azaltılamayacağına dikkat çeken Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) göre, Nisan 2009’da gerçek işsiz sayısı 5 milyon 837 bin olurken, gerçek işsizlik oranı yüzde 22 düzeyinde gerçekleşti. İşsizliğin arttığını, sadece işsizlik artış hızının nispeten yavaşladığını açıklayan DİSK, ‘iyimserlik’ inşa etmek için işsizlik verilerinin bir ay önceki rakamlarla kıyaslanmasının yeterli olmadığına işaret etti.
DİSK’ten yapılan açıklamada, nisan ayında işsizliğin arttığı, sadece işsizlik artış hızının nispeten yavaşladığına dikkat çekildi. İyimserlik inşa etmek için işsizlik verilerinin bir ay önceki rakamlarla kıyaslanmasının yeterli olmadığını belirten DİSK, işsizliğin, gerçek boyutlarını ortaya koymak için analize işsiz olduğu halde, iş aramayan iki milyonu aşkın emekçinin de dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.
DİSK Araştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada, “TÜİK resmi verilerine göre 2008 Nisan’ında 2 milyon 115 olan bu kategorideki işsiz sayısı 104 bin kişi artarak Nisan 2009’da 2 milyon 219 bine çıktı. Gerçek işsiz sayısına ulaşmak için bu kategoriyi, resmi işsiz sayısına dâhil ettiğimizde toplam işsiz sayısı 5 milyon 837 bine ulaştı” denildi.
DİSK’in hesaplamalarına göre 2009 yılı Nisan’da gerçek işsiz oranı yüzde 22. 

DİSK’e göre işsizlik genel bir eğilim oldu
DİSK’ten yapılan açıklamada, işsizlik artışının ekonomide genel bir eğilim haline geldiği belirtildi. Gerçek işsiz sayısının, krizin ilk işaretlerinin görüldüğü Eylül 2008’de dahi,  3 milyonun üzerinde olduğunun belirtildiği açıklamada, AKP hükümetinin, kriz sürecinde, emekçileri piyasanın insafına terk eden politikaları sonucu, gerçek işsiz sayısının 5 milyon 837 bin kişiye çıktığı belirtildi.
Açıklamada, işçi çıkarma, istihdamı artırmama, emekliye sevk etme ve ücretsiz izin gibi uygulamalar bu dönemin temel araçları haline getirildiği vurgulandı. DİSK’e göre bu eğilimin özellikleri şunlar oldu:
 “Resmi rakamlara göre, kriz döneminde işsiz kalanların sayısı 980 bin kişidir. Bu sayının yaklaşık yarısı sanayi sektörü işçilerinden oluşmaktadır. Her ay işsiz sayısına 175 bin kişi dahil olmaktadır.  Her ay iş bulmaktan ümidini kesen kişi sayısına, 70 bin kişi eklenmektedir. Gerçek İşsizlik oranı yüzde 20’nin üzerinde seyretmektedir.”