Rezervleri arttırmayı planlayan Merkez, kur garantisi vermiyor

Rezervleri arttırmayı planlayan Merkez, kur garantisi vermiyor
Rezervleri arttırmayı planlayan Merkez, kur garantisi vermiyor

Yılmaz: Umarım piyasalar beni yalanlar.

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, gelişmelere göre döviz alım ihalesi ve diğer yöntemlerle döviz rezervlerini güçlendireceklerini açıkladı

KAHRAMANMARAŞ - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz dünyadaki konjonktürel gelişmelere göre gerek döviz alım ihalesi gerekse diğer yöntemlerle döviz rezervini güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti. Yılmaz, “Dolayısıyla rezervimiz artabilir. Umarım piyasa beni yalanlar, uzun vadede biz rezervlerimizi artırsak bile kurun istenilen seviyeye gelmesinin garantisi yok” dedi.
Yılmaz Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KMTSO) düzenlenen ‘Para Politikaları’ konulu konferansta yaptığı konuşmada uluslararası gelişmelere bağlı olarak likidite koşullarının iyileşmesi ve yurtiçine sermaye akışının güçlü seyretmesi durumunda bankanın rezerv birikimini hızlandırmayı planladıklarını söyledi.
Gerek döviz alım ihaleleriyle gerekse diğer yöntemlerle rezervi güçlendirmeye devam edeceklerini belirten Yılmaz, “Dolayısıyla rezervimiz artabilir. Umarım piyasalar beni yalanlar, uzun vadede biz rezervlerimizi artırsak bile kurun istenilen seviyeye gelmesinin garantisi yoktur” dedi. Türkiye ’de 2005-2006 döneminde yüksek miktarlarda gerçekleştirilen döviz müdahalelerinin döviz kuruna etkisinin sınırlı kaldığını açıklayan Yılmaz, “Bunun en çarpıcı örneği 15 Şubat 2006 tarihinde yaklaşık 2 saatlik bir süre zarfında gerçekleştirilen 5.4 milyar dolarlık döviz müdahalesidir. Müdahale sonrası döviz kurunda çok sınırlı bir artış gözlendi, ancak ertesi gün müdahale seviyesinin altına geriledi. Türk Lirası değerlenmeye devam etti” dedi.
Ekonomide ikinci yarıda güçlü büyüme değil daha ılımlı bir toparlanma eğilimi gözlediklerini söyleyen Yılmaz dış talebe ilişkin belirsizliklerin önemini koruduğunu vurguladı. Kapasite kullanım oranını kriz öncesi seviyelere ulaşmasının zaman alacağını tahmin ettiğini belirten Yılmaz işsizlik oranlarının hâlâ yüksek olduğuna dikkat çekti. 

‘Mali disipline gözümüz gibi bakalım’
“Enflasyonu kısa vadede geçici bir artış gösterdikten sonra yılın son çeyreğinden itibaren tekrar düşüş eğilimine gireceği gözlemleniyor” diyen Yılmaz bu gelişmeler doğrultusunda Merkez Bankası’nın politika faiz oranlarının bir süre daha mevcut düzeyde tutulacağın ve uzun süre düşük düzeylerde seyreği bir politika duruşunu esas aldığını vurguladı.
Kamu maliyesinin övünülecek bir noktada olduğunu dile getiren Yılmaz “Bizi bu noktaya mali disiplin getirdi. Mali disipline gözümüz gibi bakmak ve korumak durumundayız” diye konuştu. 

Yılmaz dört konuyu takip ediyor
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz finansal istikrar açısından dört konuyu takip ettiklerini kaydetti. Yılmaz bunları şöyle sıraladı; “Bunlardan ilki gerek bankaların, gerek reel sektörün borçluluk oranlarının ılımlı seviyelerde tutularak öz kaynak kullanımının teşvik edilmesi. Benzer bir şekilde teknik faiz ayarlaması yönüyle bankaların daha etkin bir likidite yönetimi başlamalarını da borçlanma oranlarının makul seviyelere seyretmesine destek verecek bir politika aracı olarak görüyoruz. Önem verdiğimiz diğer konu gerek yurtiçi gerek yurtdışı borçlanma vadelerinin uzatılması ve mevduat yasasının daha uzun vadeye yayılması. Üçüncü olarak da gerek kamu gerekse özel sektörün döviz pozisyonunun güçlendirilmesidir. Son olarak finansal istikrarla ilgili kur riskinin daha iyi yönetilmesinin gerektiği.” (aa)