Rifat Hisarcıklıoğlu: Dövizde iniş-çıkış olması normal

Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer'i kabul eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ziyaret sonrası gazetecilerin sorularanı yanıtlarken...

ANKARA - Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer'i kabul eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ziyaret sonrası gazetecilerin sorularanı yanıtlarken, döviz kurlarında yaşanan iniş-çıkışın da dalgalı kur rejimi içinde normal olduğunu belirterek asıl problemin doların hep aynı seviyede seyretmesi halinde ortaya çıkacağını kaydetti.
Hisarcıklıoğlu, böylece nelerin doğru nelerin yanlış yapıldığının ortaya çıktığını belirterek, "Demek ki ekonomi sinyallere karşı duyarlı" dedi. Ekonominin şu anda hem iç hem dış sinyalleri aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, son gelişmelerin içeride yaşanan gelişmeler kadar dışarıdan da etkilenebileceğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımının Türkiye'yi etkilediğini söyledi. Hisarcıklıoğlu cari işlemler açığını bu yıl için bir tehlike olarak görmediğini, ancak özelleştirmeden gelecek para azalacağı için 2007'ye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Reform mutlaka gerekli
Türkiye'de sosyal güvenlik şemsiyesi altında 81, sosyal güvenlik şemsiyesi dışında 20 milyon kişinin bulunduğunun düşünüldüğünü söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu hesapla nüfusun 72 değil 101 milyon olması gerektiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, böyle bir durumda reformun mutlaka gerekli olduğunu söyledi.