RİM, 5 bin kişiyi daha işten çıkardı

RİM, 5 bin kişiyi daha işten çıkardı
RİM, 5 bin kişiyi daha işten çıkardı
BlackBerry telefonlarının üreticisi Research İn Motion (RİM), 5 bin çalışanını daha işten çıkardı

WATERLOO - Dünya genelinde toplam 16 bin 500 çalışanı bulunan RİM, hisse değerlerinde yılın ilk çeyreğindeki düşüşün, tahmin edilenden daha fazla olduğunu açıkladı. Şirket açıklamasında, yeni BB10 sisteminin, önümüzdeki yılın ilk üç ayı içerisinde piyasaya verilmesinin planlandığı belirtildi.

Açıklamaya göre RİM'in 3.1 milyar dolar olan gelirleri, yüzde 18 oranında düşüşle 2.81 milyar dolara geriledi. Piyasa uzmanları, şirketin satışa çıkarılabileceği yorumları yapıyorlar. Federal Maliye Bakanu Jim Flaherty, satışın sözkonusu olması halinde, bunu bloke etmeyeceklerini açıklamıştı.(aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Piyasa

  ,

  Maliye

  ,

  şirket

  ,

  hisse

  http://www.radikal.com.tr/109261610926161

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Apple'ın karşısında durmak zor... - yalcineren

  Apple, çıktığı ilk günden bu yana bir numara olan iPhone'la dünya genelinde toplamda 150 milyar dolar gelir elde etti. iPhone vesilesi ile geliştirilen iOS işletim sisteminin doğurduğu iPad ve iPod Touch'ların da gelirlerini de eklersek, rakam 200 milyar doları bulur. Buna karşın rakibi RIM aynı sürede 21 milyar dolar gelir elde ediyor ve çalışan sayısı Apple'dan daha fazla. Şimdi bu firma, bu piyasa koşullarında nasıl ayakta kalsın? Mecbur çalışan sayısını azaltmak, giderleri düşürmek ve dahi firmayı satmak gibi çözümlere başvurmak zorundalar. Kapitalist sistemin problemi bu, büyük balık küçük balığı (ister istemez) yiyiyor. Motorola gitti, Google satın aldı. Nokia da sallantıda. İyiki Samsung akıllı davranıp piyasada kendine yer açtı. Apple'ın iOS işletim sistemi çok güçlü. Bir şekilde alt seviye cep telefonu pazarına da girerse orayı da dağıtabilir.