Risklere 'vadeli' sigorta

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) bir başlangıç, bir milat olduğunu belirterek, "VOB, piyasalardaki risklere karşı sigorta görevi icra edecektir" dedi.

İZMİR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) bir başlangıç, bir milat olduğunu belirterek, "VOB, piyasalardaki risklere karşı sigorta görevi icra edecektir" dedi.
Başbakan Erdoğan, VOB'un açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her yerinde gelişme, büyüme, kalkınma ve üretim iradesinin izlendiğini, Türkiye'de bu iradenin kalıcı hale getirilmesine çalışıldığını söyledi.Üretimde, ihracatta, dış ticaret hacminde, yerli ve yabancı yatırımlarda her alanda yeni rekorlarla tanışıldığını ifade eden Başbakan Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu; "Dünya borsalarında ilk 10'a gireceğimiz söylenseydi, acaba hangimiz inanırdık? Her alanda rekorlar kırıyoruz. Bu güveni ve istikrarı kalıcı kılmak hepimizin elini taşın altına koymasıyla mümkün olur.''
Ekonomik ortama katkı
Piyasaların giderek liberalleşmesi sonucu, risklerin de arttığını söyleyen Başbakan Erdoğan, döviz ve faizin her gün değişebildiğini ve bu değişimden ülke ve işletmelerin yıkıcı şekilde etki görebildiğini belirterek, şöyle konuştu;:
"İşte bu tür etkilere karşı Vadeli İşlemler Borsası, sigorta görevi icra edecektir. Dünyada örnekleri bulunan VOB'un ülkemizde kurulmasıyla şu anda ülkemizde istikrarlı bir ekonomi hayata geçmiştir. Kısa zaman içinde yapacağımız bunu destekleyici yasal düzenlemelerle çok daha farklı bir hale gelecektir. Kurduğumuz borsanın daha dinamik ve güvenli bir ekonomik ortama katkıda bulunacağından eminim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."
Başbakan, devlet olarak artık taban fiyat ayarlamaları gibi işlerle uğraşmak istemediklerini, bu işleri güvenilir bir borsanın yürütmesi gerektiğini belirterek, "Bu borsa güven veren, geleceği gösteren, adeta sigorta altına alan bir borsa olacaktır. Bu olduğu anda benim üreticim, çiftçim, işletmecim o noktada rahat olacak" dedi.
Özgüven sorunu ve güvensizlik krizleri yaşanmasının Türk milletine yakışmadığını da belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti; "İMKB son 2 yıllık işlem hacmi ve getirisiyle dünyanın en iyi borsalarından biri olma başarısı yakaladı. Uluslararası fonlar, İMKB'ye giderek artan miktarlarda yatırım getiriyor. Üstelik bu son dönemin fonları uzun dönemli ve kalıcı olmak maksadıyla geliyor."
VOB Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, Başbakan Erdoğan'a bir plaket hediye etti. Erdoğan daha sonra gonga vurarak, VOB'daki işlemleri başlattı.
'Dalgalanmadan korur'
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ise şöyle konuştu; "VOB, riskten korunmak isteyen aktörlerle mali piyasalarda risk alan kişilerin buluşma yeri olacak. Reel ve finansal sektöre, VOB önemli destek ve katkılar sağlayacaktır. Tarım ürünlerinin fiyatları, taban fiyat uygulaması doğrudan gelir desteğine fiyat verilmesiyle uygulanmalıdır."
'Yastık altı gelecek'
VOB sayesinde stok ve risk yönetiminin daha sağlıklı olacağına işaret eden Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Doğan Cansızlar, "Güven ortamıyla birlikte yabancı yatırımcı tekrar gelmeye başladı. Yastık altındaki paraların piyasaya gireceği bir ortama giriyoruz" dedi.
VOB'un İMKB ve Altın Borsası'nın özelleştirilmesine önemli bir zemin hazırlayacağını kaydeden Cansızlar, VOB'un İMKB'ye rakip değil, tamamlayıcı olduğunu ifade ederek "VOB, İMKB yatırımcısının önünü açacak" diye konuştu.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu ise VOB'da kamu ve özel sektörün bir araya gelerek yeni bir ilke imza attığını vurguladı.
Piyasadaki fiyatlara devlet müdahalesi olduğunda borsadan bahsedilemeyeceğine değinen İzmir Ticaret Borsası (İZTB) ve VOB Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, "Şu anda, buğday ve pamuk borsamızda işlem görecek. Fındık başta olmak üzere, dünya konjonktürü ve ihtiyaçlara göre yeni ürünler kote edebiliriz. VOB, finans piyasalarına damga vuracaktır."
İlk kontrat EVG'den
VOB'da dün ilk pamuk kontratı işlemini, EVG yatırım gerçekleştirdi. EVG yatırımın sahibi Pamir Sezener, ilk pamuk kontratı işlemini Denizli'deki Değirmenci Grup adına 2.140 YTL'den 10 lot alım yaptıklarını söyledi. Sezener, ilk kontratı yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
VOB'da kimler işlem yapmalı?
VOB'da ikisi emtia, beşi finansal, yedi ürünle işlem yapılacak. Emtia alanında pamuk ve buğday, finans alanında ise, dolar kuru, avro kuru, İMKB 30 Endeksi, 3 ay ve 1 yıllık devlet iç borçlanma senetlerinin faiz kontratları, işlem görmeye başladı. Vadeli İşlemler Borsası yatırımcıların yanı sıra ihracatçı, ithalatçı reel sektör başta olmak üzere tarım sektörü dahil çok geniş bir kesimin risklerini azaltmayı hedefliyor. Her biri yatırım ve arbitraj amaçlı da kullanılabilen bu enstrümanların hedef kitleleri ise şöyle;
Faizli sözleşme: Vadeli satış yapanlar, borcu olanlar ve borçlanmayı planlayanların yanı sıra kasasında bono ve tahvili bulunduranlar için uygun.
Döviz sözleşmesi: İhracatçılar dövizli alacağını önceden TL'ye sabitleyip kur riskine karşı korunarak müşterilerine daha uzun vadeli fiyat verebilecek. İthalatçılar ise döviz cinsi borcunu önceden TL cinsi sabitleyecek ve kur riskine karşı korunarak daha uzun vadeli alım anlaşması yapabilecek. Ayrıca ihracatçı ve ithalatçıların alacakları ve borçlarının riskini de minimize eder.
Endeks sözleşmesi: Portföylerinde hisse senedi bulunanlar ters fiyat hareketlerinden korunabilir. Endeks üzerinden yatırım fırsatı da elde edebilir.
Emtia sözleşmesi: Çiftçiler vadeli piyasada oluşan fiyatlara göre daha etkin üretim yapabilecek. Ayrıca ekilen ürüne ait sözleşmeyi önceden satarak gelir sabitleyip olumsuz fiyat hareketlerinden korunabilecek.