Rixos'tan 'üstü örtülü kent'

Sembol İnşaat, Kazakistan'da Indoor City (Kapalı Şehir), Borovoye Lakes Resort (Eğlence Şehri) ve Khan Shatyry (Han Çadırı) olmak üzere üç dev projeye başlıyor.

ASTANA - Sembol İnşaat, Kazakistan'da Indoor City (Kapalı Şehir), Borovoye Lakes Resort (Eğlence Şehri) ve Khan Shatyry (Han Çadırı) olmak üzere üç dev projeye başlıyor. Yapımına başlanan ve eğlence, alışveriş merkezi olarak tasarlanan Han Çadırı 106 bin metrekarelik yüz ölçümüyle dünyanın en büyük çadırı olarak tanımlanırken, Indoor City projesinde ise, yedi-sekiz ay süren kış mevsiminde eksi 35'lere kadar düşen soğuğun hissedilmeyeceği kapalı bir şehir yapılacak, ayrıca dünya standartlarında yeni kumarhanelerle hizmet verecek 'Eğlence şehri' de yine aynı şirket tarafından inşa edilecek.
Rixos Oteller Grubu'nun sahibi Fettah Tamince ile mimar Aytekin Gültekin'e ait Sembol İnşaat, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in de katıldığı toplantıda projeleri tanıttı.
'Çadır'ın içinde plaj
'Türkiyeli bir dünya şirketi' olmak istediklerini belirten Tamince, "Her proje bir meydan okumadır" dedi. Tamince projeler hakkında şu bilgiyi verdi:
"Projelerden inşaatı başlayan 'Han Çadırı' 16 Aralık 2007'de bitecek. Diğer iki proje de başlamak üzere. İlk yatırımları 18 ayda tamamlanacak. Her biri beşer yıllık projedir. 'Han Çadırı' tamamlandığında 106 bin metrekare yüzölçümüyle dünyanın en büyük çadırı olacak. İçinde, perakende imkânları, açık alanları, güvenlikli rezidansları, beş yıldızlı bir oteli, servis apartmanları, otaparkı, sineması, kapalı yüzme havuzu, dalga havuzu ve botanik bahçeleri bulunacak. Plajından golf sahasına, alışveriş merkezlerinden yaşama alanlarına kadar birçok birimi barındıracak 'Han Çadırı', yüksekliği ve konik yapısıyla mimaride yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendiriliyor.
'Kapalı Şehir' fikri ve mimarisi Türk imzası taşıyor. Proje inşası, eksi 35'lere kadar düşen soğuğun yaşam kalitesini zorladığı Astana'da hayata geçirilecek. İnsanlara kışın yaz konforu sunulacak.
Sert iklime son
Konutlar, villalar, iş merkezleri, okullar, dini yapılar, sağlık yapıları, spor tesisleri, alışveriş merkezleri gibi günlük yaşamda ihtiyaç duyulan birimler içinde yer alacak. 'Kapalı Şehir'in üzeri, gün ışığını maksimum, soğuğu minimum derecede geçiren şeffaf yastık malzemeyle örtülecek. Kışın dışarısı eksi 35 dereceyken, içeride ısı artı 15 derece olacak.
'Eğlence Şehri' ise bittiğinde Kazakistan'ın Las Vegas'ı olacak. İçinde yedi lüks otelin, kumarhanelerin ve her türlü eğlence aktivitesine olanak verecek tesislerin yer alacağı proje, bugüne kadar bir Türk inşaat firması tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan en büyük proje."