Rize'de 'çay' isyanı

Rize'de 'çay' isyanı
Rize'de 'çay' isyanı
Kota uygulaması ve çay bedellerinin ödenmemesi üzerine bir grup çay üreticisi AKP binasına yürüdü


Tamer KARATAŞ


RİZE - Fındıklı ilçesinde bir grup çay üreticisi, kota uygulanması ve çay bedellerinin ödenmemesi nedeniyle AKP binasına yürüyerek protestoda bulundu.
‘Kota, kontenjan kaldırılsın’, ‘Çay paraları ödensin’, ‘Parayı ver, ekmek alacağım’, ‘AKP şaşırma, sabrımızı taşırma’ pankartları açan 50 kişilik grup, ilçe meydanından Ada Mahallesi’nde bulunan AKP ilçe binasına doğru ‘Hükümet uyuma, üreticiye sahip çık’, ‘Çaykur bizimdir, özelleştirilemez’ sloganları atarak yürüyüşe geçti. Önlerini kesen polisle tartışan grup yürüyüşe devam ederek AKP ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan çay üreticisi Ayhan Özşahin, çay paralarının ödenmeyişi ve çay alımlarında uygulanan kota nedeniyle üreticilerin zor günler yaşadığını belirterek şöyle dedi:
“Alın terimizin karşılığı çay paramızı ödemedikleri gibi, ne zaman ödeneceğini dahi açıklamıyorlar. AKP hükümeti üreticilerin alın terini hiçe sayarak keyfi bir tutumla bizi sefalete sürüklüyor. Küresel kriz koşullarında hükümet üreticisini değil, çay tüccarlarını el üstünde tutuyor. Olan yine üreticilere oluyor. Bir an önce çay bedelleri ödenmelidir. Uygulanan kota ise kaldırılmalıdır.”
Grup daha sonra sessizce dağıldı. Bu arada ÇAYKUR’dan yapılan açıklamada, yaş çay bedellerinin 20 Temmuz 2009 tarihinden itibaren ödenmeye başlanacağı belirtildi. (dha)

bigPara.com