Rize'de çay savaşı sürüyor!

Rize'de çay savaşı sürüyor!
Rize'de çay savaşı sürüyor!
Üreticiler, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak satamadıkları çayları alana döktü

Muhammet   KAÇAR

RİZE - Rize’de, yaş çay alımlarına sınırlama getirilmesi ve özel sektör fabrikalarının açıklanan 1 lira 10 kuruş taban fiyatın altında çay satın almasına tepki gösteren üreticiler, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak satamadıkları çayları alana döktü. AK Parti İl Başkanlığı önüne siyah çelenk bırakmak isteyen üreticilere polis barikat kurarak engel oldu. Polisle gerginlik yaşayan, barikatı aşmaya çalışan ancak başarılı olamayan üreticiler, siyah çelengi yere vurarak parçaladı, alkış tutarak dağıldı.

Çay Üreticileri Sendikaları (Çay- Sen) üyesi yaklaşık 200 kişi, ’Çayına, suyuna ve doğana sahip çık’ pankartı ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Burada konuşan Çay- Sen Başkanı Recep Memişoğlu, çay üreticilerinin her gün eylem yaptığını hatırlattı, eylemlerin üreticinin isyanının dışa vurması olduğunu söyledi. Memişoğlu, şunları kaydetti:
"Bizler, ’Allah’ın ürününe kota konur mu?’ diyen Başbakan’ın kotayı ve alımlarda sınırlamayı kaldırmasını istiyoruz. 2002 yılında, ’Çayın fiyatı 75 kuruş olmalı’ diyen Başbakanın çayımıza değerinde fiyat vermesini talep ediyoruz. Çayın fiyatı 1 lira 70 kuruş olmalıdır. Taban fiyat diye açıklanan değerin özel sektör kuruluşlarını da bağlamasını talep ediyoruz. Özel sektörün taban fiyatın altında çay almamasını, alırsa yasal engel ve yaptırım olmasını talep ediyoruz."


ÇAYLAR ALANA DÖKÜLDÜ


Üreticiler, açıklamanın ardından satamadıkları ve torbalarla getirdikleri yaş çayları Cumhuriyet Meydanı’na döktü. Grup, ardından siyah çelenk bırakmak üzere AK Parti Rize İl Başkanlığı’na doğru yürüyüşe geçti, ancak grubun önü Çevik Kuvvet ekiplerince kesildi. Polis, grubu uyararak çelenk bırakmalarına müsaade etmeyeceğini duyurdu. Bu sırada polisle çay üreticileri arasında sert tartışmalar oldu. Sivil polis barikatını aşmaya çalışan üreticiler ile polisler arasında arbede çıktı. Grup, polisin son uyarısı sonrasında siyah çelengi parçalayarak alkışlarla eylemine son verdi ve alandan ayrıldı. (dha)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108898610889864

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BERABER ISLANDINIZ BU YOLLARADA... - typtyp

  Biraz daha yatılı kuran kursu ve imam hatip okulu açılınca filan yeniden oy verirsiniz...milli iradeye yüksek oylarla destek olun...haa bu arada, hopa ya eşkiya dendiğinde sesiniz çıkmamıştı di mi???

  Bu ne perhiz.. - ekremc123

  Rizeliler gelecek secimde akp ye yuzde 90 civarinda oy verirlerse sorunlari kokunden cozulur gibime geliyor. Yola devam...

  durmak yok oy vermeye devam - beluha

  üşenmedim gittim baktım ki 12 haziran 2011 seçim sonuçlarına göre akp rize'de % 69,06 oy almış. madem ki şimdi çay üreticisi mağdur olmuş, yaş çay alımlarına sınırlama getirilmiş ve özel sektör çay fabrikaları açıklanan 1 lira 10 kuruş taban fiyatın altında çay satın almaya başlamış, o halde 2015 seçimlerinde akp bu defa %80 oy alacaktır. niye bilmiyorum ama böyle oluyor. bizim insanımızın hakkını öğrenip hukukunu aramaya ve uyanmaya başlaması nedense 3-4 seçim süresi yani 15-20 yıl boyunca sürüyor. sonra ne oluyorsa birden gözlerini açıp kurtarıcı olarak takdim edilen yeni liderine koşuyor.

  seçimlerde - kunboz1977

  seçimlerin öncesinde ağzınıza bir parmak bal çalarlar yine bu yaşadıklarınızı unutur gider iktidara oy verirsiniz cenım memleketim benim