Rizeliler ÇAYKUR fabrikası için yürüdü

Rizeliler ÇAYKUR fabrikası için yürüdü
Rizeliler ÇAYKUR fabrikası için yürüdü
Rize'de ÇAYKUR Taşlıdere Çay Fabrikası'nın kapatılmasına karşı çıkan üreticiler ve fabrika çalışanları polisle karşı karşıya geldi.

RİZE - Rize’de ÇAYKUR Taşlıdere Çay Fabrikası’nın Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne devredilerek kapatılmasına karşı çıkarak ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne girmeye çalışan üreticiler ve fabrika çalışanlarının yakınları, polisin engellemesi ile karşılaştı. Daha sonra da, bu sabah kente gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın geçeceğini düşündükleri Karadeniz Sahil Yolu’nu ulaşıma kapatan grupla, polis arasında arbede çıktı.

 


Fabrikanın kapatılmasına tepki amacıyla ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önüne gelen ve ’Yenisi yapılmadan Taşlıdere kapatılamaz’ pankartı açan yaklaşık 200 kişi adına açıklamalarda bulunan Hasan Kuk, fabrikanın üniversiteye devredilmesine değil, kapatılmasına karşı olduklarını söyledi. "Fabrikanın başka bir alanda yeniden kurulması gerekiyor. Yeni fabrika yapılmadan eskisini yıktırmamakta kararlıyız" dedi.
Kalabalık daha sonra topluca ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne girmeye kalkıştı. Ancak özel güvenlik görevlileri ve polisin engellemesi ile karşılaşan grup adına seçilen temsilciler içeri alındı. ÇAYKUR yetkilileri ile görüşen grup çıkışta isteklerine karşılık bulamadıklarını belirtti, eylemlerini bundan sonra daha kalabalık topluluklarla sürdüreceklerini vurguladı.


ARBEDE YAŞANDI


Bu arada grup, bu sabah Rize’ye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın geçeceğini düşündükleri Karadeniz Sahil Yolu’nu ulaşıma kapatmak istedi. Yola doğru yürüyüşe geçen grubu polis engellemeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Eylemciler, "Yol kesilecek" diyerek Karadeniz Sahil Yolu’nu ulaşıma kapattı. Gruptaki bir kişi yoldan geçen iş makinesinin üzerine çıkarak kalabalığı yönlendirdi. Bu sırada devreye giren çevik kuvvet ile zorla yol dışına çıkarmaya çalıştığı grup arasında arbede yaşandı.


GÖZÜ YAŞLI KADINI POLİS SARILARAK TESELLİ ETTİ

Bu sırada Basriye Papaker adlı kadın, Çevik Kuvvet ekip Amiri Başkomiser Başaran Şanlı’ya, "Yavrum bizi engellemeyin. Fabrikaya ihtiyacımız var" dedi. Başkomiser Şanlı, gözyaşlarını tutamayan kadını sarılarak teselli etmeye çalıştı. Daha sonra AKP Rize İl Başkanlığı’na yürümek isteyen grup, polisin uyarısının ardından dağıldı.
Bu arada, İslampaşa mahallesinde çok sayıda işçinin çalıştığı ÇAYKUR’a ait Taşlıdere Çay Fabrikası’nın aksamı ile işçilerinin, çevrede bulunan Cumhuriyet, Veliköy ve Gündoğdu fabrikalarına nakledileceği öğrenildi. (Muhammet KAÇAR/DHA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111322711132276

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MİRASYEDİ HÜKÜMET.. - Düzgün Baba

  Bu hükümet elde ne varsa otoyol, köprü dahil birilerine peşkeş çekmekten başka bir iş yapmamıştır.Sata sata bitiremediler..

  Rize - özge öz

  Rizeliler yine kosa kosa AKPye verirler oylarini...

  Teselli derken? - d.ezgi

  Teselliden çok sırıtıyor ama... Yüz ifadesine göre yorum yapmam gerekirse, gayet neşeli ve mutlu, polis için bir sıkıntı yok gibi..

  Kıyamet mi bekliyorsunuz.. - anaximenes

  Böyle parça parça kopuyor bu memleketin kıyameti. Satılmayan ya da tasfiye edilmeyen kamu varlığı kalmadı. Tekel işçilerinin aylar süren direnişi kıyamet alameti olarak görüleceğine bu millet Maya takvimi ile meşgul oldu. Kapatıyoruz deseler tepki toplayacağı için üniversiteye devrediyoruz diyerek azaltmaya çalışıyorlar. Halkın emeği ile yaratılan herşeyi sattılar. Kıyametten ne anlıyorsunuz..

  727272 - 727272

  Tezatlıkları anlamak için artık uzun yazıları haberleri vs. kuyup analiz etmeye gerek kalmadı. O kadar somut hale geldi ki fotoğrafı bile çekilebiliyor!

  Yüz ifadeleri - pekmez_2042

  Fabrika kapanmasından duyduğu endişe, kadının yüzüne yansımış.Oraya gönderilen polis ise çaresiz onu engellemek istiyor. Devletin engeli ve onu aşmak isteyen kadın. ifadeler fabrika kapanmasının kim için ne anlama geldiğini resmediyor. Deniyor ki:Bu iktidar hiç fabrika açmadı ama yüzlerce fabrika, atölye kapattı.