Roche: Türkiye merkezimiz olacak

Roche'un Orta ve Doğu Avrupa Başkanı Tuygan Göker, Türkiye'ye yatırımlarının süreceğini belirterek "Türkiye'yi öncelikle ilaç geliştirme merkezlerimizden biri haline dönüştüreceğiz.

İSTANBUL - Roche'un Orta ve Doğu Avrupa Başkanı Tuygan Göker, Türkiye'ye yatırımlarının süreceğini belirterek "Türkiye'yi öncelikle ilaç geliştirme merkezlerimizden biri haline dönüştüreceğiz. Ancak, benim hayalim Türkiye'yi ilaç araştırma merkezi de yapmak. Bu yönde çalışmalarımız başladı. Benim asıl hayalim, bir gün Türkiye'yi ilacın molekül aşamasında da devreye giren Ar-Ge merkezi haline de getirmek" dedi. Eylülden itibaren Türkiye'den 30 kişilik medikal departmanın eğitime gireceğini açıklayan Göker, belki önümüzdeki yılın sonuna doğru Türkiye'yi Avrupa'da sayıları yedi olan merkezlerden biri haline getireceklerini açıkladı.
Türkiye gündemine 'fahiş fiyatla SSK'ya ilaç satan şirket' olarak gelen Roche, bu suçlamalar sonrası başlattığı yeniden yapılanma sürecinin ardından kamuoyunun karşısına çıktı. Söz konusu olayların ardından eski genel müdür Faruk Yöneyman'ın emekliye ayrılmasının ardından genel müdürlük görevine getirilen George Hadjiev ile Tuygan Göker, Türkiye'ye dönük planlarını anlattı.
Göker ile Hadjiev, SSK'ya fahiş fiyatla ilaç sattıkları iddialarına, "Şirketimizin yanlış yaptığını düşünmüyoruz. Türkiye'deki ilaç fiyatlarıyla ilgili geçerli kurallara ve ihale kurallarına uyulmuştur" yanıtı verdi. "30 yıldır ilaç sektöründeyim, Roche'un Türkiye'de yaşadığı 'fahiş fiyatla ilaç sattın' iddiası gibi bir olay görmedim" diyen Göker, konunun yargıda olduğunu bu yüzden fazla yorum yapmak istemediğini söyledi.
Söz konusu iddiaların imajlarını nasıl etkilediğine dönük bir araştırma yaptırdıklarını da söyleyen Hadjiev, "İlk sonuçlar olumlu. İmajımızda çok küçük bir yıpranma var. Onu da kısa sürede aşacağız" diye konuştu.
Tamiflu stoku yetersiz
Bir soru üzerine Dünya Sağlık Örgütü'nün ülkelere nüfuslarının yüzde 25'i oranında kuş gribi ilacı Tamiflu'yu stoklamalarını önerdiğini belirten Göker Türkiye'de ise 129 bin kutu Tamiflu olduğunu belirtip, "Ancak Türkiye istediği anda gönderebiliriz" dedi.