Roche'a kartel soruşturması

Rekabet Kurumu geçen yıl Türkiye'nin gündemine Neorecormon adlı ilaçta devlete uyguladığı yüksek fiyat politikasıyla gündeme gelen ve yöneticileri gözaltına alınıp haklarında çete davası açılan Roche hakkında Kytril adlı kanser ilacı satışında kartel yaratmaktan soruşturma başlattı.

ANKARA - Rekabet Kurumu geçen yıl Türkiye'nin gündemine Neorecormon adlı ilaçta devlete uyguladığı yüksek fiyat politikasıyla gündeme gelen ve yöneticileri gözaltına alınıp haklarında çete davası açılan Roche hakkında Kytril adlı kanser ilacı satışında kartel yaratmaktan soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Roche'un Kytril satışında uyguladığı politikayla rekabeti engeleyerek kartel yaratıp yaratmadığı araştırılacak.
Soruşturma, devlete pahalı ilaç satışına karşı çıktığı iddiasıyla geçen yıl işine son verilen Roche'un eski satış müdürü Veysi Mungan'ın şikâyeti üzerine başlatıldı. Rekabet Kurulu, 21 Nisan 2005 tarihinde yaptığı toplantıda, Veysi Mungan'ın Kytril isimli ilaca ilişkin şikâyetlerinin soruşturulmasına karar verdi. Mungan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Rekabet Kurumu'na yaptığı başvuruda şu iddialarda bulunmuştu:
'Baskı ve sindirme, kayıtlarda görülebilir'
"Roche'un diğer depoları sindirme, baskı ve ilaç vermeme tehditleriyle Beşer Ecza Deposu'nun kamu ilaç alım ihalelerinde yalnız kalmasını sağlamasındaki amaçlardan biri de, Kytril isimli ilacında bu depoyla pazar paylaşımı ve fiyat belirleme anlaşması yapmış olmasıdır. Kytril ampul için 25.5 YTL ve Kytril tablet için 92.1 YTL fiyat belirlenmiş, tüm SSK hastanelerine bu fiyat uygulanmış ve kartel oluşturulmuştur. Tüm hastanelere bu fiyatın uygulanması ve Beşer dışında SSK kurumuna Kamu İhale Kanunu 19 ve 21. maddelerine göre yapılan Kytril ve Setron alımlarının tek bir kutusunu dahi başka deponun kazanmamış olması, Roche tarafından yaratılan baskının kanıtıdır. Bilgiler SSK Fındıklı bürosundan veya Beşer'den teyit edilebilir..." Rekabet Kurumu, Mungan'ın geçen yılki başvurusunu inceledi ve soruşturmanın 21 Nisan'da başlatılmasına karar verdi.