Roche'da ikinci perde açılıyor

Roche skandalını ortaya çıkartarak yılın dürüstlük ödülünü alan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurullarına yazı yazarak, skandal davada ikinci perdeyi açtı.

ANKARA - Roche skandalını ortaya çıkartarak yılın dürüstlük ödülünü alan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurullarına yazı yazarak, skandal davada ikinci perdeyi açtı.
Savcı Okumuş, 2004'te başlatılan Roche davasının İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürdüğüne işaret ederek, davayla ilgili Roche ilaç firması yetkililerinin 13 Ağustos 2004'te kendi aralarında iletişim kurdukları e-mail kayıtlarının İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce 27 Eylül 2006'da çözülmesi üzerine Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulları'na birer yazı yazdı. Deşifreler sonrası elde edilen 2 klasör delilin aynı gün İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne de sunulduğunu ifade eden Okumuş, Roche ile anlaşmalı ecza depolarının firmaya hitaben 'Hizmet Faturası' adı altında fatura kestiğine işaret etti. Okumuş'un Teftiş Kurulu'na yazdığı yazı şöyle:
İhale kapmaya çalıştı
"Roche çok defa ihaleleri alabilmek için kendileri adına ihaleye giren ecza depolarına ihalede değerinden düşük fiyat almalarını söylemiş, daha sonra da ecza deposu aradaki bu zararını telafi etmek için Roche'a hitaben hizmet faturası adı altında fatura kesmiştir. Söz konusu fatura miktarının bir kısmını ecza deposu alıp zararını karşılarken artan miktarının da Roche yöneticileriyle paylaşılıp haksız rant elde etmişlerdir. Sonuçta Roche usulsüzlük yapıp, bir taraftan hizmet faturası adı altında yaptığı ödemelerle vergi kaçırmış, diğer taraftan da bu faturaların bedeli olan miktarı karşılıklı olarak paylaşıp haksız kazanç elde etmiştir. Hizmet faturası adı altında karşılıklı fatura kesen Roche ile anlaşmalı ecza depoları hakkında Vergi Usul Kanunu'na muhalefetten işlem yapılabilmesi için olayın Maliye Bakanlığı'na intikali rica olunur."
Doktorlara rüşvet
Savcı Okumuş, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu'na yazdığı yazıda da adı geçen e-maillere değinerek, Roche'la anlaşmalı ecza depolarınca karşılıklı olarak Sağlık Bakanlığı Beşeri Tıbbi Ürünler'in tanıtımı hakkında yönetmeliğe aykırı ilaç tanıtımı yapıldığını belirtti. Okumuş, "Bu çerçevede doktorlara rüşvet vererek sadece Roche ilaçlarının yazılmasını sağlamaya çalıştıkları, bir kısım hastane ve sağlık ocaklarıyla gizli anlaşmalar yaparak sağlık taraması adı altında işlem yaptıkları ve usulsüz olarak kendi firmalarının ilaçlarının yazılmasını sağladıklarını" söyledi. Savcı, "Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı gerekli yasal işlemlerin yapılarak neticeden başsavcılığımıza bilgi verilmesi rica olunur" dedi.