Roche'ta herkes serbest

Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) fahiş fiyatla ilaç satışıyla ilgili operasyon kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Roche Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yöneyman ile yaptığı suç duyurusuyla...

İSTANBUL - Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) fahiş fiyatla ilaç satışıyla ilgili operasyon kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Roche Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yöneyman ile yaptığı suç duyurusuyla skandalın ortaya çıkmasına neden olan firmanın eski satış müdürü Veysi Mungan'ın da aralarında olduğu on kişi serbest bırakıldı. Böylece soruşturma kapsamında sadece Ankara'da iki SSK bürokratı tutuklu bulunuyor.
Yöneyman'la birlikte geçen pazartesi günü yapılan operasyonla gözaltına alınan dokuz zanlı Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ndeki dört gün süren sorguları tamamlandıktan sonra dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Savcılığa yaptığı suç duyurusuyla skandalın ortaya çıkmasına neden olan ve önceki gün ihale evrakında imzası olduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve geceyi Emniyet'te geçiren Roche'nin eski satış müdürü Veysi Mungan da adliyeye sevk edilenler arasındaydı. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar daha sonra soruşturmayı yürüten savcı Nazmi Okumuş'a ifade verdi. Okumuş, beş kişiyi mahkemeye sevk etmeye gerek görmeden serbest bırakırken, Roche Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yöneyman, kanser ilaçlarından sorumlu genel müdür yardımcısı Gökhan Demir, kanser ilaçları satış müdürü Tahir Ünsal, eski satış müdürü Veysi Mungan ile Beşer Ecza Deposu'nun ortaklarından Burak Sarısoy'u tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk etti.
Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Ramazan Uçak, yaklaşık 3.5 saat ifadelerine başvurduğu Mungan, Yöneyman, Demir, Ünsal ve Sarısoy'ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi. Kararın ardından uzun süre ağlayan Sarısoy'u polisler sakinleştirdi. Faruk Yöneyman, diğer sanıkların aksine serbest bırakılmasının ardından hâkim ve savcıların kullandığı kapıdan aracına binerek adliyeden ayrıldı.
Ankara'da savcı itirazı
Mahkeme, Ankara'da gözaltına alınan SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan, eski SSK Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Canbolat,
eski SSK Sağlık İşleri Daire Başkanı Hülya Özdemir, Nazmi Gül Eyüpoğlu ve SSK Sigorta İşleri Genel Müdürü Sait Ersoy'un da serbest bırakılmasına karar vermişti. Ancak, savcının karara itirazının ardından Prof. Dr. Orhan Canbolat ve Hülya Özdemir hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. İki zanlı önceki gün Ankara'da tutuklanmıştı.