Rodrigo Rato: Türk ekonomisi iyi yönde

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato, Türkiye ekonomisinin pozitif bir yönde ilerlemekte olduğunu belirterek, üç yıllık yeni stand-by anlaşmasının IMF'nin karar mekanizması olan İcra Direktörleri Kurulu'nda mayıs ayı başında ele alınabileceğini söyledi.

WASHINGTON - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato, Türkiye ekonomisinin pozitif bir yönde ilerlemekte olduğunu belirterek, üç yıllık yeni stand-by anlaşmasının IMF'nin karar mekanizması olan İcra Direktörleri Kurulu'nda mayıs ayı başında ele alınabileceğini söyledi.
Başkan Rodrigo Rato, IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık ortak bahar toplantıları öncesinde Washington'daki IMF merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin son yıllarda etkileyici bir makroekonomik performans gösterdiğini belirtti. Enflasyonda büyük oranda düşüş sağlandığını ve iyi bir büyüme rakamının yakalandığını anlatan Rato, "Türk ekonomisi pozitif yönde ilerliyor" dedi. Rato, Türkiye'deki gelişmede IMF'nin de finansman, danışmanlık ve denetleyicilik açısından katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.
Türk ekonomisinin önünde birçok sınav bulunduğunu anlatan Rato, halen çok yüksek olarak nitelendirdiği kamu borcunun azaltılması ve yeni programa açık bir bağlılık gösterilmesi çağrısında bulundu.
Krueger Ankara'da
IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger ise, stand-by ile ilgili gecikmeler hakkında, "Stand-by'ın tamamlanamayacağını düşündüğümüz bir aşama olmadı. Hiçbir zaman endişelenmedik. Bu sadece otoritelere gerekenleri yapmaları için bir zaman vermekten ibaretti" diye konuştu. Bu arada Krueger'in 6-7 Mayıs'ta Ankara'da düzenlenecek 'AB'ye Katılım İçin Makroekonomik Politikalar' konulu konferansa konuk konuşmacı olarak katılacağı öğrenildi. Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığında Washington'a giden Türk heyetinin niyet mektubunu imzalayıp IMF yetkililerine vermesi bekleniyor. IMF heyeti 4-12 Nisan tarihleri arasında aralık ayında üzerinde mutabakata varılan niyet mektubunun güncelleştirilmesi çalışmalarına katılmış ve ardından düzenlenen basın toplantısında sorunların giderildiği açıklanmıştı.
(Reuters, aa)