Romanya, memurunu ücretsiz izine çıkarttı

BÜKREŞ-  Romanya, ekonomik kriz ortamında devlet memurlarına 10 gün ücretsiz izin vererek, 509 milyon dolarlık (360 milyon avro) tasarruf yapmayı amaçlıyor. Romanya’nın aldığı tasarruf kararı, ülkenin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı anlaşmadan sonra geldi.
Romanya, bu uygulama ile tasarruf oranını artırarak bütçe açığını kontrol etmeyi planlıyor. Romanya’nın bütçe açığının global kriz döneminde ciddi anlamda arttığı ifade ediliyor. Romanya Maliye Bakanı Gheorghe Pogea, 509 miyon dolarlık tasarrufun, ülkenin GSYİH’sının yüzde 0.3’üne denk geldiğini ve bütçe açığının azaltılması hususunda önemli adım olduğunu bildirdi.
Pogea, 10 günlük ücretsiz izin kullanımın eylül ile kasım tarihleri arasında yapılacağını ifade etti. IMF ve Avrupa Komisyonu, pazartesi günü yaptıkları açıklamada Romanya’yı yapısal reformları yapma hususunda uyarmıştı. Medyada yayımlanan haberlere göre, Romanya’da, 2010 yılı ortalarına kadar, 150 bin kamu çalışanının işine son verilebileceği belirtiliyor. Ülkede  karışıklık çıkmasından endişe ediliyor. Romanya, IMF ile anlaşma sayesinde,  bugüne kadar 7.1 milyar dolar alırken (5 milyar avro) alırken, toplam paketin büyüklüğü 28.2 milyar dolar (20 milyar avro) olacak.(afp)