Roomster'le oda sayınızı artırın

Skoda'nın MPV segmentindeki ilk modeli Roomster'in uluslararası lansmanı markanın memleketi Çek Cumhuriyeti'nde yapıldı. Roomster yüzünü 2003 yılında Frankfurt'taki otomobil fuarında konsept olarak göstermişti.

PRAG - Skoda'nın MPV segmentindeki ilk modeli Roomster'in uluslararası lansmanı markanın memleketi Çek Cumhuriyeti'nde yapıldı. Roomster yüzünü 2003 yılında Frankfurt'taki otomobil fuarında konsept olarak göstermişti. Araç aradan sadece 2.5 yıl geçtikten sonra geçen şubat ayında Cenevre'de piyasaya çıkacak bir model olarak standdaki yerini almıştı.
Skoda'nın yeni modeli Roomster adını hak eden bir iç mekâna sahip. Aracın bagaj hacmi 450 litreyle 1780 litre arasında değişebiliyor. Bu değişim Varifolex isimli hareketli arka koltuklar sayesinde gerçekleşiyor. Koltuklar beşli, dörtlü, üçlü, hatta ikili olarak kullanılabiliyor. Böylece aracın içine üç bisikleti bir arada dahi yükleyebiliyorsunuz. Ön kısmı sürüş odası, arka kısmı ise yaşam odası ya da biraz daha Türkiye'ye uydurursak oturma odası olarak dizayn edilmiş aracın üç benzinli üç de dizel motor seçeneği var.
Skoda Roomster'de benzinli motorlar 1.2 lt (64hp), 1.4 lt (86 hp) ve 1.6 lt (105 hp). 1.2 lt'de ortalama yakıt tüketimi 6.8 lt. Dizellerde 1.4 litrelik iki motor (60hp-80hp) ve 105 hp'lik 1.9 litre hacminde bir motor var. 1.9 lt dizel 100 km'de 5.4 litre yakıt tüketiyor.
Ticari sınıf hedefi
Roomster Türkiye'ye kasım ayında gelecek. Başlangıçta 85 adetlik araç siparişi veren Skoda'nın Türkiye distribütörü Yüce Auto, bu rakamı ilk etapta 185 adede çıkarmış. İstanbul'daki otomobil fuarında ilk kez iç pazarda sergilenecek olan modelden yıl sonuna kadar 300 adetlik satış bekleniyor. Yüce Auto Yönetim Kurulu üyesi Emir Marşan, MPV segmentindeki aracın Avrupa'da hafif ticari olarak satıldığını, Türkiye'de de bu sınıfa girmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Roomster, Doblo, Kangoo, Partner gibi araçların bulunduğu hafif ticari sınıfında satılırsa vergisi yüzde 10 olacak ve bu da tüketiciye sunulacak olan nihai fiyata olumlu yansıyacak.
Emir Marşan, döviz kurundaki artış sonrasında liste fiyatlarına yüzde 4.8 oranında zam yaptıklarını belirtti. Gelişmeler üzerine sipariş ettikleri araç sayısının fazla kalması gibi bir durum ortaya çıkabileceğini bunu da Skoda'nın yıllık yaklaşık 550 bin adetlik üretiminin tamamını satan bir marka olduğu için rahatlıkla ertelebileceklerini söyledi.