Roubini: Yeni kriz 2008'den kötü olacak

Roubini: Yeni kriz 2008'den kötü olacak
Roubini: Yeni kriz 2008'den kötü olacak
Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, 2013'te yaşanacak 'mükemmel fırtına'nın 2008 krizinden çok daha kötü olacağını öngördü.

İSTANBUL - Kriz kahini Nouriel Roubini, küresel ekonomiye yönelik karamsar tahminlerde bulundu. Roubini, 2013'te yaşanacak 'mükemmel fırtına'nın 2008 krizinden çok daha kötü olacağını öngördü.

Ünlü ekonomist, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve AB zirvesinin piyasaları hayal kırıklığına uğrattığını ve gelecek iki haftada krizin belirgin biçimde kötüleşeceğini söyledi.

Gelecek 3 ila 5 yılda Euro Bölgesi'nin dağılma ihtimalini en az yüzde 50 olarak hesaplayan Roubini, "Bu yıl sonuna kalmadan Yunanistan, öncesinde Finlandiya veya İtalya Euro'yu bırakabilir" dedi.

Roubini, ABD 'de 2013'te ikinci dip, Türkiye 'nin de aralarında bulunduğu gelişen ülkelerde ise sert iniş yaşanacağını belirtti.
Bankacılık skandallarını da değerlendiren Roubini "Bankacılar bin yıldır hile yapıyor, birileri sokaklarda asılmalı" diyerek Barclays Eski CEO'su Bob Diamond'ın hapse atılması gerektiğini söyledi.(ntvmsnbc)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109364310936433

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Barclays insanliga saldiri, - vayadam

  Uzaktan gorulemeyebilir derdin kaynagi. Bankalar ve bankacilar. Kazandiklari paralar, mesela sadece bu adi gecen Bob Diamond adli zat son 5 senede 100 milyon pound uzeri bir gelir elde etmis Barclays piyasalari manipule ederken. Ve hakkinda suc sorusturmasi yapilmiyor. Hatta isi biraktigi icin bir 20 milyon pound daha alacakmis!!! Evet sokakta asma tanimi tam yerine oturuyor. Ac kalan, birbiri ile savastirilan halklar isin kokunu gorecek bir gun belki.

  AKP ve Para! - user1107643

  Desene seneye AKP'nin isi yas!

  AB - surrealist_tr

  Fukuyama kapitalizmin nihayi zaferini ilan etmesinden beri liberaller sınıf savaşlarının sonunun geldiğine inandılar.Bazı sosyalistlerde artık klasik sınıf savaşlarının olmayacağını bunun yerine zaferini ilan eden kapitalizmin düzgün işlemeai için mücadele etmek gerektiğine inandılar.Sadece insan hakları,çevre sorunları ile ilgilendiler.Oysa kapitalizm doğası gereği her zaman kriz üretir.Aşırı üretim bu krizlerin sebebidir.Küreselleşme,ulus devletlerin sonunun geldiği teziyle kurulan AB,aslında yeni bir ulus devlet denemesiydi.Ama liberaller ve liberal solcular bunun farkına varamadılar.Sermaye ulus devlete ihtiyaç duyar korunması için.Birleşme burjuva temelde olamazdı bunun için ve nitekimde olamıyor.Birleşme ancak işçi devrimleri sonucu kurulacak bir sosyalist federasyonda olabilir.Yani sınıfsız bir dünyada.Marx kapitalizmin aşırı üretim sonucu gireceği bir kriz sonrası batacağını öngürüyordu,kapitalistler iki dünya savaşı çıkararak ayakta kaldılar.1.dünya savaşı öncesi Lenin bu durumu tahlil etmiş,kapitalizmin emperyalist aşamaya geçtiğini öngörmüştür.Bu durumda işçilerin-emekçilerin ancak kapitalizmi ortadan kaldırırsa özgürlüğe kavuşacağını,sömürüsüz bir dünya yaratacağını söylemiştir. Bu krizden biz işçilerin-emekçilerin alacağı ders örgütlenmek ve liberal safsatalara kanmamaktır.Kapitalizm yıkılıncaya kadar mücadele.