Ruja karekodlu takip

Ruja karekodlu takip
Ruja karekodlu takip
İlaç takip sistemi artık kozmetik ürünler için de uygulanacak. Böylece kozmetik ürünlerin hem ihracatı hem ithalatı sistemden takip edilebilecek.
Haber: NEŞE KARNFİL / Arşivi

Kozmetik ürünleri yakından takip edecek takip sistemi geliyor. Kozmetik ürünlerin ilaç takip sistemi üzerinden karekod gibi bir sistemle takibi hedefleniyor. Bunun için hareket sıklıkları, satış, depolama ve kullanım aşamalarının dahil edildiği bir takip sistemi algoritması oluşturuldu. Projenin hayata geçirilmesiyle tıbbi cihaz ve kozmetik sektörlerinde ürünler üretim ya da ithalat aşamasından başlayarak son kullanıcısına kadar takip edilebilecek. Ayrıca ihracatını da takip edilebilecek. Ürünlerin ihracatı halinde gümrük noktalarında etkili bir kontrol mekanizması kurulmuş olacak. Bunun için kanuna değil sadece ikincil düzenlemelerin yeterli olacağı ortaya konuldu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçen hafta düzenlediği basın toplantısında kozmetik ürünlere ilişkin takip sistemi kuracaklarını söyledi. Takip sisteminin ilaç takip sistemi üzerinden hayata geçirileceği öğrenildi. Sistemi kurmadan önce Sağlık Bakanlığı ’nın kurduğu ilaç takip sİsteminde yer alan sektör temsilcileri ile toplantılar yapıldı. Sektör temsilcilerinin takip sistemine ilişkin önerilerinin yanı sıra çekincileri de soruldu. Ana hedef kozmetik ürünleriydi. Ancak yetkililer diğer sektörlerde de takip sisteminin uygulanıp uygulanamayacağını inceledi. Bu çerçevede tıbbi cihazlarla ilgili de bir takip sistemi kurulabileceği görüldü.
Sağlık Bakanlığı sistemin kurulmasına yönelik data merkezi, donanım, ortak yazılım, veri güvenliği önlemleri gibi konulardaki çalışmalarını tamamlamak üzere. Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu’na bildirimi yapılan toplam 183 bin 655 kozmetik ürün bulunuyor. Bunların 43 bin 396’sı yerli, 140 bin 259’u ise ithal.

bigPara.com