Rus Gazprom'la söz kesen Aksa: 'Ceketi bırakıp çıkabiliriz'

Rus Gazprom'la söz kesen Aksa: 'Ceketi bırakıp çıkabiliriz'
Rus Gazprom'la söz kesen Aksa: 'Ceketi bırakıp çıkabiliriz'

Gazprom Başkan Yardımcısı Medvedev, Siemens Başkan Yardımcısı Dehen, Bakan Yıldız ve Aksa Holding Başkanı Kazancı (soldan, sağa) tesisi birlikte gezdi. Bakan Yıldız açılışı ?Allahu Ekber? diyerek yaptı. FOTOGRAF: GÖKSEL YAPAR / DHA

Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 5'ini tek başına karşılayacak olan Aksa Enerji Rus enerji devi Gazprom ile söz kesti. Aksa'nın başkanı Kazancı 'Ekim ayında görüşme tamamlanır. Makul ve mantıklı olursa ceketimizi bırakıp çıkabiliriz' dedi
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANTALYA - Rusya’nın enerji devi Gazprom ile söz kesen Aksa Enerji Üretim A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, Gazprom ile ortak olabileceğini belirtip, “ Makul ve mantıklı olunca ceketimizi bırakıp çıkabiliriz” dedi.
Ayrıca “Bir dönem kapısından içeriye giremediğimiz Gazprom ile şimdi iş yapıyoruz” diyen Kazancı, hükümete yakınlığı nedeni ile büyüyor şeklindeki eleştirilere, “ Gazprom Türkiye’de 60 dağıtım şirketinden 22’sini elinde bulunduran Aksa’yı tercih etmesi normal. Benim parti taraftarı olma gibi bir lüksüm yok.Biz yeri geldiğinde zarar ederek iş yaptık” cevabını verdi. 

Allahu Ekber ile açtı
Krize karşın bin 150 megavat kurulu güçle Türkiye’nin en büyük doğalgaz çevirim santralı olacak ‘Ali Metin Kazancı Doğalgaz Enerji Santralı’ 2. etap açılışını dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ‘allahuekber’ diyerek açtı.
Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 5’ini tek başına karşılayacak, AKSA Enerji’ye ait santralın ikinci etabının açılışına, Bakan Taner Yıldız’ın dışında, Rusya’nın Gazprom Başkanı Aleksy Miller, Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev, Commerzbank Genel Müdür Yardımcısı Ralph Lerch, Siemens Enerjiden Sorumlu Başkanı Wolfgang Dehen, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, AKSA Yönetim Kurulu Başkanı Ali Metin Kazancı ve Başkan Yardımcısı Mehmet Kazancı katıldı. 

Gazprom’a göz kırptı
Kazancı, Gazprom’un kendilerini tercih etmesinin Aksa’nın pazar hakimiyetine bakıldığında normal olduğunu dile getirirken, şirketin 600 bine yakın abonesi olduğunu bunu 2015-2017 döneminde 3 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kazancı, 2000 yılında da İran’la doğalgaz için görüştüklerini ancak sonuç alamadıklarını belirtirken, 2004 yılından sonra da Rusya için bir görüşme trafiği yaşadıklarını anlattı. Kazancı, eylül veya ekim ayında Gazprom ile işbirliği görüşmelerinin tamamlanacağını dile getirirken, “Rusya’dan gaz almak istiyoruz. Kendi dağıtım şirketinin gazını satmak için. Gazprom’dan nasıl alacağımızı, yapımızın nasıl olacağını tartışıyoruz. Hisse veya kontrat devri olabilir. Santrala ortak olabilirler. Tüm enerji şirketlerimize ortak olabilirler. Makul ve mantıklı olunca ceketimizi bırakıp çıkabiliriz” dedi. Basın mensuplarının ‘Şirketi bırakıp çıkar mısınız’ sözlerine esprili bir dille Kazancı, “Eve gidip misket mi oynayacağız” yanıtı verdi.

BOTAŞ’a destek
Şirketlerinin doğalgaz pazarında büyümesini hedeflediklerini dile getiren Kazancı, piyasada BOTAŞ’ın da doğalgaz satması gerektiğinin altını çizdi. Güney Akım ve Nabucco gibi doğalgaz projesi ile Türkiye üzerinden Avrupa’nın gaz tedariğini gerçekleştirmek için 120 milyar metreküp doğalgazın Türkiye’den geçeceğini belirtti. “Dağıtımcıların bakanı olarak o boruların Türkiye’den geçince gaz güvenliği itartışıyor olmayacağı için mutluluk duyuyorum” diyen Kazancı., önümüzdeki dönemde doğalgaz arama faaliyetlerine başlayacaklarını kaydetti. 

Baba öğüdü ağlattı
Kazancı, babası Ali Metin Kazancı’nın kendilerine verdiği, ‘Oğlum yaptığınız işin kârı az olsun, ama insanlığa katkısı büyük olsun’ öğüdünü dile getirirken, sesi titreyerek göz yaşlarına hâkim olmaya çalıştı. Kazancı, “İşte bugün bu yatırımımız, sözünüze uygun bir yatırım. Türkiye’nin en büyük doğalgaz enerji santralı. Bizler, sadece yatırımı yapıp onu seyreden değil, sosyal sorumluluklarının da farkında olan bir firmayız” dedi. 

Siemens’ten yatırımcılara destek sözü
Yatırımın finansörlerinden Commerzbank Başkan Yardımcısı Ralph Lerch, finansın karşılanması için üç önemli faktöre dikkat ettikleri belirtirken, “Çok önemli bir yatırım ve Kazancı ailesinin çok önem vererek ülkeye katkı sağlayacak bir yatırım olması, Kazancı Holding’in son 10 yıllık süreçte, ülkeye önemli katkılarda bulunmasıdır. Finansman sağlanmasının önemli bir nedeni de makine ve ekipmanın Siemens’ten sağlanmasıdır” dedi. Lerch, Türkiye’deki yeni projelerle de yakından ilgilenmek istediklerini belirterek, yatırımcılara seslendi.
Siemens Enerji’den Sorumlu Başkanı Wolfgang Dehen, söz konusu santralın dünyanın sayılı santralları arasında yer alacağını belirtip, “Rekor sayılacak düzeyde gerçekleşti ve yüzde 70 verimlilikle başlayacak dünyanın sayılı santralları arasına girecek. Türk enerji sektöründe büyük gelişmeler yaşandı ve Türkiye’de müşteriler bizim için çok önemli. Rüzgar, güneş enerjisi gibi tüm enerji kaynaklarına yönelik yatırımlar içinde Türkiye ile işbirliğine hazırız” dedi.