Rus petrol devi Lukoil'in gözü Türkiye'de

Rusya'da günlük yayımlanan Vedomosti gazetesinde yer alan habere göre, Rusya'nın petrol devi olan 'Lukoil' şirketi, Türkiye petrol piyasasına girmeyi planlıyor.

MOSKOVA - Rusya'da günlük yayımlanan Vedomosti gazetesinde yer alan habere göre, Rusya'nın petrol devi olan 'Lukoil' şirketi, Türkiye petrol piyasasına girmeyi planlıyor.
Şirket akaryakıt dağıtım sektöründe faaliyet göstermeyi hedeflerken, Türkiye'deki planları arasında petrol terminali satın alınması ve petrol rafinerisi inşa edilmesi de bulunuyor. Vedomosti'nin haberinde, bu planların gerçekleşmesi halinde 'Lukoil'in Türkiye'nin petrol ürünleri pazarının yüzde 15'ini ele geçirmesi şansı bulunduğu ileri sürülüyor.
Habere göre, Lukoil, 2006 yılının sonuna kadar Türkiye'de Karadeniz sahillerinde bir petrol transfer terminali satın alma ve bir petrol rafinerisini inşa etmek konusunda kesin karar alacak. Türkiye'de Lukoil'in temsilcisi olan Lukoil Avrasya Petrol şirketinin temsilcisinin yaptığı açıklamaya göre, Lukoil, Türkiye'de faaliyet gösteren perakende benzin satış istasyonları ağından birini 10-15 yıllığına kiralamayı da planlıyor. Yetkiliye göre, diğer Karadeniz sahili ülkeleri gibi Türkiye de Lukoil'in stratejik ilgi alanına giriyor.