Rus satıyor Çinli alıyor

Rus satıyor Çinli alıyor
Rus satıyor Çinli alıyor
Çin milyarlık nüfusunu doyurabilmek için başta Rusya olmak üzere tarım arazisi alırken Rusya bugüne kadar 3 milyon hektarını yabancıyla paylaştı.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

İSTANBUL - Tarımda artık toprağın varsa kralsın dönemi bitti. Grain adlı uluslararası küçük çiftçi ve toplumsal hareketleri destekleme örgütünün araştırmasına göre dev şirketlerin yanı sıra artık ülkeler de diğer ülkelerin tarım arazilerini satın alıyor. 66 ülkede 298 şirket tarımsal faaliyet gösterirken başta Çin olmak üzere nüfusu yoğun ama yüzölçümü yetersiz ülkeler gözlerini bereketli topraklara çevirmiş durumda. Çin’in 28 farklı ülkede 3.6 milyon hektar tarım arazisi var. Rusya ise en büyük tarım arazisi satıcısı. Rusya’nın sattığı toprağın büyüklüğü ise 3 milyon hektar. Çin ve Kazak firmaları satılan Rus topraklarının 3’te birine sahip.
Grain Tarım Örgütü’nün Mart 2012 raporuna göre ABD 41 şirket ile toprakları dışında en çok tarım işi ile ilgilenen ülke . ABD’yi 39’ar şirket ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) izliyor. Dünyada başkalarının topraklarında faaliyet gösteren 298 şirketin işlettiği arazi miktarı ise 35 milyon hektar. Bu alan dünyadaki ekilebilir toprak arazilerinin sadece binde 2’sini oluşturuyor. Fakat dünyanın artan nüfusu göz önüne alındığında ileriki yıllarda rakamın artması bekleniyor.
Çin 28 farklı ülkede 3.6 milyon hektarlık tarım arazisi almak için 1.4 milyar dolar harcadı. Çin başta Rusya ve Afrika olmak üzere diğer kıtalarda toprak alıyor. Kolombiya’da 400 bin hektarlık tarım arazisi ile en büyük tarım yatırımına imza atan Çin Filipinler’in özel tarım topraklarının ise yüzde 70’ine sahip. Brezilya’da Chongqing Grain Group’un 900 milyon dolarlık yatırımı var.

ÇİN
Brezilya’daki en büyük tarım firması 200 bin hektarlık alan ile Çinli Chongqing.
Kolombiya’da aldığı 400 bin hektarlık arazide tarım yapıyor.
Mali’de 41 milyon dolarlık şekerkamışı yatırımı var.
Filipinler’in 1.7 milyon hektarlık arazisinin 1.2 milyon hektarı Çin’in.

RUSYA
3 milyon hektar tarım alanı satıldı.
En büyük yabancı tarım arazisi 666 bin hektarlık alan ile Kazak Ivolga Holding’e ait.
Çin ile Kazak firmalar ülkede yabancılara satılan tarım topraklarının 3’te 1’ine sahip.

Su olmayınca dolar saçıyorlar
Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan çöl ikliminin olumsuz koşullarından dolayı tarım için toprak satın alıyor. BAE’nin 3.1 milyon hektarlık tarım toprağı bulunuyor. Dikkat çekici olan diğer bir nokta ise BAE’nin bu topraklar için harcadığı paranın kayıt altında olmaması. BAE 10 farklı ülkede 39 farklı şirket ile tarım topraklarını işletiyor. Suudi Arabistan da 27 milyonluk nüfusunu beslemek için yurtdışına yönelmiş durumda. 13 farklı ülkede 1.1 milyon hektarlık tarım arazisi işleten ülkenin kayıt altındaki tarım yatırımı 330 milyon dolar civarında. Suudi Arabistan’ın en dikkat çeken tarım yatırımı ise milyarder Al Amoudi’nin Etiyopya’da 30 kilometrelik bir kanal açıp burada pirinç yetiştirmesi.

bigPara.com