Ruslar Adil Işık'ı sevdi

Bugün yurtiçi ve yurtdışında 70'ten fazla mağazasında yılda 5 milyon parça ürün satılan Adil Işık markasının temelleri 1985 yılında Kocamustafapaşa'da 50 metrekarelik bir dükkânda atıldı.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Bugün yurtiçi ve yurtdışında 70'ten fazla mağazasında yılda 5 milyon parça ürün satılan Adil Işık markasının temelleri 1985 yılında Kocamustafapaşa'da 50 metrekarelik bir dükkânda atıldı.
Isparta'dan İstanbul'a göç eden Işık ailesinin halıdan buzdolabına, elektronik eşyadan konfeksiyona kadar birçok ürünü sattığı bu mağaza oğul Adil Işık'a yetmeyince yoluna kendi başına devam etme kararı aldı. Tek başına iş kurma fikri ailesine en başta da babasına aykırı gelse de o ne yapacağını bulmuştu. Kadın giysileri üretecek ve satacaktı. Bu düşünceyle çalışmalara koyulan Adil Işık, 1992 yılına kadar çeşitli işler yaptı. İlk Adil Işık mağazasını 1992 yılında ticarete adım attığı Kocamustafapaşa'da açtı.
İstanbul'da çeşitli kuruluşlara Adil Işık markası altında üretim yaptıran Adil Işık, bu ürünleri uygun fiyatlarla mağazasında satışa sundu. Kaliteli ve modern ürünleri uygun fiyattan satan Adil Işık'ın ürünleri o kadar ilgi gördü ki, Kocamustafapaşa'daki ilk mağazayı kısa süre sonra Bakırköy'deki ikinci, Akmerkez'deki üçüncü mağaza izledi. Osmanbey'de açtığı toptan mağazası ise onun yurtdışına açılmasını sağladı. 1994 krizinden sonra üretim yapan kuruluşların azalması, buna karşılık Polonya ve Rusya'dan bavul ticareti yapmak için insanların Türkiye'ye gelmesi Adil Işık'ın önlenemez yükselişinin başlangıcı oldu. İş kurma becerisinin yanı sıra yaratıcı fikirlere de sahip olan Adil Işık'ın büstiyer üretip, mağazasında satışa sunması, ilk etapta esnafın tepkisini çekse de, daha sonra birçok kuruluşun bu ürünü taklit etmesine neden oldu. Çünkü pullu büstiyerler Türk müşterilerin yanı sıra Rus ve Polonyalı tüccarların da ilgisini çekmiş ve yok satmıştı.
Bavul ticaretini iyi analiz eden Adil Işık, rakiplerinin aksine Rus ve Polonyalı tüccarları altın yumurtlayan tavuk olarak hiçbir zaman görmedi. Bu nedenle erkeklerin egemenliğinde olan Osmanbey'de ilk kadın tezgâhtar çalıştırmayı o başardı. Bugün 50 tanesi Türkiye'de 20 tanesi de yurtdışında olmak üzere toplam 70 mağazalarının olduğunu ifade eden Adil Işık, yurtdışındaki mağazalarının tamamının Rusya Federasyonu'nda olduğunu söyledi.
40 mağaza açacak
Işık, bu yıl sonuna kadar Türkiye'de 25, Rusya'da da 15 mağaza daha açacaklarını belirtti. Şu anda 20 mağazayla faaliyet gösterdikleri Rusya pazarında önümüzdeki dönemde daha da büyümeyi planladıklarını ifade eden Adil Işık, "Rusya'da çok sevilen ve kabul gören bir marka olduk. Bugün Moskova'nın kalbi olarak görülen Tverskaya'da dahi mağazamız var. Bir zamanlar 'Burada Türk malı satılmaz' yazan Rus mağazalarında şimdi, 'Adil Işık ürünleri burada satılıyor' yazıyor. Zaten üretimimiz yüzde 50-60'ı Rus pazarına gidiyor. Bu bizim için gurur verici bir olay" dedi.
Başarılı olmalarını moda ürünlerini uygun fiyattan satışa sunmalarına bağlayan Işık, şöyle devam etti:
"Yılda 4-5 milyon adetlik üretim yapıyoruz. Uluslararası markalar gibi 20 günde bir mağazalarımıza yeni koleksiyon indiriyoruz. Kadınlar için hemen hemen her şeyi üretiyoruz. Önümüzdeki dönemde iç giyim ve ev giyimine de girmeyi planlıyoruz."