Ruslar 'ön kontrol' yapacak

Türkiye'den sebze-meyve ithalatını durdurması konusunu görüşmek üzere geçen hafta Rusya'ya giden Tarım Bakanlığı heyeti, kısa vadede sorunu çözüme kavuşturamadı.

ANKARA - Türkiye'den sebze-meyve ithalatını durdurması konusunu görüşmek üzere geçen hafta Rusya'ya giden Tarım Bakanlığı heyeti, kısa vadede sorunu çözüme kavuşturamadı. Cuma günü Rusya Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi Başkanı ve yöneticileri ile görüşen heyet, cumartesi Türkiye'ye döndü.
Görüşmede, Türkiye'nin bitki karantina uygulaması hakkında teknik bilgiler aktarılırken, iki ülke arasında bilgi hattı kurulmasına karar verildi. Türkiye'nin Moskova Ticaret Müşavirliği yetkililerinin de katıldığı toplantıda, Rusya'nın, 2 Kasım 2004'te gönderdiğini iddia ettiği yazıda bildirdiği 30 bitki sağlık sertifikasının sahte olmadığı vurgulanırken, Rusya, 77 tane daha bitki sağlık sertifikası hakkına ek bilgi istedi. Sertifikalarda da sorun çıkmadı. Rusya, internetten bilgi aktarımını 'Hatlarımız iyi çalışmıyor' diye kabul etmezken, iki ülkenin karantina şubeleri arasında faksla iletişim sağlanıyor. 'Bilgi aktarımının' ne kadar süreceğinin belli olmadığını belirten yetkililer, sürecin sonunda Rusya'dan heyet gelmesinin öngörüldüğünü, ayrıca Rusya'ya, 'Avrupa'dan ithalatta uyguladığı sistemi uygulaması' teklifinde bulunacağını söyledi.
Buna göre, Rusya gümrük idaresinden yetkililer, Rusya'ya ihraç edilecek ürünlerin kontrolünü izlemek üzere, Türkiye'ye davet edilecek. Rus görevliler, Antalya, Mersin, Antakya gibi bu ülkeye ihracat yapılan yerlerde, ihracat sırasında ön kontrol yapacak. Bu arada, Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in de gelişmeler hakkında sürekli bilgi aldığı kaydedildi.