Rusların gözü özelleştirmede

Rusya Federasyonu Ekonomik Gelişme ve Ticaret Bakanı German Gref, Rus şirketlerinin Türkiye'deki petrol rafinerileri, elektrik dağıtım ve demir çelik üretimi alanlarındaki özelleştirmelerle 'çok ciddi' ilgilendiklerini ve...

ANKARA - Rusya Federasyonu Ekonomik Gelişme ve Ticaret Bakanı German Gref, Rus şirketlerinin Türkiye'deki petrol rafinerileri, elektrik dağıtım ve demir çelik üretimi alanlarındaki özelleştirmelerle 'çok ciddi' ilgilendiklerini ve söz konusu Türk şirketlerinin özelleştirmelerinde yer almak istediklerini söyledi.
Rusya, Dünya Ticaret Örgütü'ne katılımı öncesi Türkiye ile dün ikili protokol imzaladı. Bakan Gref, Rusya'nın DTÖ'ye katılabilmesi için protokol imzalayacağı üç ülke kaldığını ve bunların Türkiye, ABD, Brezilya olduğunu belirterek, bu atılan imzayla, Rusya'nın önemli üç ticaret ortağından biri olan Türkiye ile protokolün gerçekleştiğini kaydetti.
Protokole Türkiye adına imza koyan dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, geçen yıl iki ülke arasında 11 milyar dolar olan dış ticaret hacminin bu yıl 15 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. Geçen yıl Rusya'dan 9 milyar dolarlık ithalata karşılık 1.8 milyar dolar ihracat yapıldığını anımsatan Tüzmen, bu yıl ihracatın 2.5 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Tüzmen, imzalanan ikili protokol ve Rusya'nın DTÖ'ye katılımıyla iki ülke arasında karşılıklı ticari engellerin kalkacağını ve gümrük tarifelerinin aşağı ineceğini kaydetti.