Rüşvetçinin tarifini yaptı

TBMM'de kurulan yeşil sermaye araştırma komisyonuna bilgi veren Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - TBMM'de kurulan yeşil sermaye araştırma komisyonuna bilgi veren Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, Yimpaş AŞ'nin üç yıl sürüncemede kalan sermaye artırımına onay için SPK'daki üst düzey bazı kişilerin bir hastanedeki yüzde 10 hissesini rüşvet olarak satın aldıklarını, ayrıca aylık ödeme yaptıklarını öne sürdü.
Dursun Uyar ve yardımcısı Abdullah Örnek'in, Sermaye Piyasası Kurulu'nda (SPK) üst düzey bazı yetkililere rüşvet verdikleri iddiası, yeşil sermayeyi araştırma komisyonunun tutanaklarına girdi. Tutanaklara göre Uyar, geçmişte üç yıl süreyle şirketlerinin Ankara'daki işlerini takip eden bir adamı aracılığıyla SPK'da rüşvet verdiğini itiraf etti. Yimpaş A.Ş.'nin sermaye artırımı için müracaat ettiklerini ancak SPK'dan izin alamadıklarını anlatan Uyar, sözlerini şöyle sürdürdü: "O ara bizim buradaki görevli arkadaşımız, Ankara'da çalışan, bu işlere bakan, dedi ki, 'Bana falan isimli biri geldi, falan yere gidelim, sizin işinizi çözeceklermiş, SPK'da işinizi yapacaklarmış. Fakat, falanca hastanede yüzde 10 hissesi varmış, bunu alırsanız.' 'Ve gittim' diyor oraya, 'o arkadaşın yanına o kurumda çalışanlardan falan falan geldi, benimle şu kadar liraya pazarlık ettiler, her ay ödemek üzere, şu hisseyi de almak üzere, o hisseyi aldık, şu kadar da ödemeyi yaptık"
'Bilgi notu imzalanmadı'
Ankara'daki adamının, rüşveti ödedikten sonra kendisine bilgi verdiğini, karşı çıkacağını düşünerek ilk başta olayı anlatmadığını iddia eden Dursun Uyar, söz konusu adamının bu bilgileri kendisine yazılı olarak anlattığını, ancak rüşvet vermek iki taraf için de suç olduğu için altını imzalamadığını söyledi. Yimpaş adına rüşvet ödemesini yapan kişi bilgi notunu imzalamadığı için iddiayı kanıtlayamadıklarını ileri süren Uyar, söz konusu hastane hissesini Yimpaş'ın Avrupa şirketi adına aldıklarını, ayrıca aylık para ödediklerini anlattı. Rüşvete konu olan sermaye artırımı işlerinin söz konusu ödemeden sonra çözüldüğünü kaydeden Uyar, rüşvet ödemesi yapmak adına yedi yıl önce aldıkları hastane hissesinin hâlâ durduğunu söyledi.
Sermaye artırımını üç etapta yapmak üzere izin aldıklarını ifade eden Uyar, ilk artırımdan sonra tekrar izin sıkıntısı yaşamaya başladıklarını belirtti. Uyar, bu kişilerin daha sonra üçlü kararname ile görevlerinden alındıklarını sözlerine ekledi.
Çelişkili rakam kızdırdı
Dursun Uyar komisyonda, halktan topladıkları paralara ilişkin çelişkili bilgiler verdi. İlk başta 97 bin kişiden, kendi ifadesiyle "1 milyar 200 milyon küsur mark" para topladıklarını belirten Uyar, konuşmasının bir başka yerinde de, para toplamaları Türkiye'de sıkı takibe alınınca İsviçre'de kurdukları Grup AG adlı şirkete 5-6 bin kişinin ortak olduğunu ve 115 milyon İsviçre Frangı para yatırıldığını söyledi.
Uyar, milletvekillerinin, toplam kaç kişiden ne kadar para toplandığına ilişkin bir sorusuyu da, "115-120 bin kişiden... 600 milyon küsur avro Türkiye, 150 küsur da Almanya'daki ve şeydeki (İsviçre).." yanıtını verdi.
Yimpaş Başkanı Uyar'ın çelişkili rakamlarına kızan AKP Giresun Milletvekili Hasan Aydın, "Diyorsunuz ki, ortak sayısı 97 bin. Ondan sonra Almanya'ya geçiyoruz, 115-120 bin. Arada 5 bin kişi var. Bu çelişki" diye konuştu. Aydın, Yimpaş'ta 'milyon frank'ın üzerinde parası olan insanlar tanıdığını sözlerine ekledi.
AKP'li başkan da şaşırdı
AKP'li Komisyon Başkanı Telat Karapınar, Dursun Uyar'ın, kendi ifadesiyle toplamı 1,5 milyar markı bulan parayı nasıl yönettiğine şaşırdığını gizleyemedi. Karapınar, kendisinin serbest avukatlık yaptığını ve serbest ticaretle uğraştığını belirterek, "Ben kendi adıma belki bir 3-5 milyon doları yönetebilirim, ama 600 milyon avroyu veya 1 milyar markı yönetebilmem için mutlaka ve mutlaka etrafımda profesyonel yöneticiler olması lazım" dedi.
Cami savunması
Yurtdışındaki camilerde nasıl para topladığına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Dursun Uyar, Avrupa'daki camilerin Türkiye'deki gibi olmadığını savundu. Uyar, bu konuda şöyle konuştu: "Oradaki camilerin restoranları var, berberleri var; düğünleri yapılıyor. Dernek, lokal her grubun bir camisi var... Bu arada camiye elbette gidiyoruz... Elbette Türk insanı orada bulunuyor, camilerde toplanıyor. Camiler dernek zaten, resmi cami değil. Resmi cami olanlar Diyanet'in kurduğu camiler, onlar da yine lokal gibi, dernek; toplanma yeri. Her şey orada camilerde yapılıyor."
İsviçre'deki yargılama
Uyar, İsviçre mahkemesinin, ucu bazı AKP milletvekillerine de uzanan Yimpaş soruşturmasıyla ilgili soruları da yanıtladı. Soruşturmanın sadece Yimpaş Verwaltungs'la ilgili olduğunu kaydeden Uyar, İsviçre mahkemesinin, paraların nereden geldiğini, karapara olup olmadığını, para yatıranların gerçekte ortak olup olmadıklarını araştırdıklarını söyledi. Söz konusu şirketin parasının yüzde 80'inin Türkiye'de Aytaç'a ve diğer şirketlere ortaklık adı altında yatırılıp yatırılmadığını da sorduklarını belirten Uyar, "Bu şirketler gerçek mi diye bize sordular, biz de yakın bir zamanda cevabımızı savcılığa verdik. Yani hiçbir zaman aleyhe bir durum yok" diye konuştu.