Rüşvete iştirak tutuklaması

Rüşvete iştirak tutuklaması
Rüşvete iştirak tutuklaması
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş 'örgüte üye olmamak ile birlikte yüksek yargı mensubuna rüşvet' suçlamasıyla tutuklandı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - mesut.benli@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA -Yargıdaki rüşvet operasyonu kapsamında yapılan soruşturmada İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlemek, örgüt kapsamında yüksek yargı mensubuna rüşvet vermek suçuna iştirak etmek” suçlamasıyla, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Eski Başkanı Mustafa Oskay da örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı. Mahkeme 2 kişiyi serbest bırakırken 9 kişinin tutuklanmasına karar verdi.
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş rüşvet suçlamasını reddetti. Yalçıntaş CNR Fuarcılık ile Dünya Ticaret Merkezi arasındaki davanın kazanılması durumunda, fuar merkezinin Serkan Tığlıoğlu’na vermesinin söz konusu olmadığını da ifade etti.

Bir nolu müftü yardımcısı kim?
Mahkeme, şüphelilerin aralarında şifreli konuşmalarını da gündeme getirdi. Şüpheli Serkan Tığlıoğlu ifadesinde şüpheli Süleyman Balcı ile yaptığı telefon konuşmasında geçen “başkan” ifadesinin Yalçıntaş’a ait olup olmadığını ve “bir numaralı müftü yardımcısı tabiri” ile neyi kast ettiğini sordu. Tığlıoğlu ise “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi.

AKP ’li Şaban Dişli’nin adı geçti
Mahkemede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıcdaroğlu’nun Grup Başkanvekili olduğu dönemde suçlamalar nedeniyle parti yönetiminden istifa eden AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’nin de adı geçti. Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ile tutuklanan Hüseyin Uysal hâkimin isim vererek sorması üzerine “Dişli’yi tanımıyorum’ dedi.