Rusya 14 milyar dolarlık silah satışıyla rekor kırdı

Rusya 14 milyar dolarlık silah satışıyla rekor kırdı
Rusya 14 milyar dolarlık silah satışıyla rekor kırdı
Dünyanın önde gelen silah ihracatçılarından Rusya, 2012'de 14 milyar dolarlık silah satışıyla rekor kırdı

ANKARA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Askeri-Teknik İşbirliği Komisyonu toplantısında, ülkesinin son dönemdeki silah ihracatını değerlendirdi.

2012'de 14 milyar dolarlık silah ve askeri teçhizat satışı gerçekleştirildiğini belirten Putin, bu rakamın Rusya için rekor olduğunu söyledi.

DAHA MODERN ÜRETİM ÇAĞRISI
Rusya'nın ortaklarıyla askeri işbirliğini artırarak devam ettireceğini kaydeden Putin, savunma sanayii alanındaki şirket yöneticilerine birtakım iyileştirmelere gitmeleri ve daha modern yöntemlerle üretim yapmaları çağrısında bulundu.

Rusya'nın en fazla silah satışı yaptığı ülkeler arasında Suriye , Hindistan, İran ve Latin Amerika ülkeleri yer alıyor.

YAKIN ZAMANDA IRAK ’LA ANLAŞMA İMZALADI
Moskova yönetimi yakın dönemde Irak ile 4,2 milyar dolarlık silah satış anlaşması imzalamış ancak Irak'ın talebi üzerine anlaşma yürürlüğe girmemişti. Rusya ise Irak'ın anlaşmayı iptal etmediğini sadece şartları yeniden gözden geçirmek istediğini açıklamıştı.

Silah ve askeri teçhizat ihracatını geliştirmek için çaba sarfeden Rusya, milli ordusundaki modernizasyon çalışmalarına da devam ediyor. Orduda 2020'ye kadar tamamlanması planlanan çalışmalar için Moskova yönetiminin 642 milyar dolar harcaması bekleniyor.

aa

bigPara.com