Rusya: AB garantör olursa Türk Akımı gerçekleşir

Rusya: AB garantör olursa Türk Akımı gerçekleşir
Rusya: AB garantör olursa Türk Akımı gerçekleşir
Rusya Devlet Başkanı Putin, Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali için açıklama yaptı: Türk Akımı Türk Akımı'nın akıbeti bize bağlı değil. Brüksel Türkiye için garantör olursa proje de gerçekleşir

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yılsonu büyük basın toplantısında uçak krizi sonrası Türkiye ile yaşanan Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akımı projeleri için açıklama yaptı.Putin şöyle konuştu: "Rusya’nın Türkiye’de inşa edeceği Akkuyu Nükleer Santrali’ne devam edip etmeyeceği sorunu, şirketler arası düzeyde çözülmeli. Akkuyu projesine 3.5 milyar dolar yatırmadık. Türk Akımı'nın akıbeti bize bağlı değil. Avrupa Komisyonu'nun bize bu konuda yazılı garanti vermesi gerekli. Brüksel Türkiye için garantör olursa proje de gerçekleşir." 

Putin'den Türkiye için sert sözler!

GAZPROM DURDURULDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, bir soru üzerine, "Türk Akımı için ilk önce Türkiye'nin bize başvurması gerek. Tabii eğer bu projeyle ilgileniyorsa. Ancak şu ana kadar bize böyle bir teklifle gelmedi" demişti. Miller, Türkiye'nin Rusya'ya başvurması halinde 'Türk Akımı' görüşmelerinin yeniden başlamasının mümkün olup olmadığına dair bir soru karşısında da, "Eğer Türkiye bu projenin kendisi için gerekli olduğunu düşünüyorsa, bize başvurabilir" ifadelerini kullanmıştı. Böylece Miller, 'Türk Akımı' görüşmelerinin durdurulduğunu doğrulamış oldu.

bigPara.com