Rusya almadığımız doğalgazın parasında ısrarlı

Rusya almadığımız doğalgazın parasında ısrarlı
Rusya almadığımız doğalgazın parasında ısrarlı

Rusya?nın dev enerji şirketi Gazprom?un Genel Müdürü Komlev, bir grup basın mensubuna enerji gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye kriz nedeniyle Rusya'dan taahhüt ettiği doğalgazın bir bölümünü almadı. Yıl sonunda önümüze 1.5 milyar dolarlık fatura gelecek. Gazprom yetkilisi Komlev 'Kriz mücbir sebep sayılmaz' diyerek tahsilatta ısrarlı olduklarını gösterdi

ANKARA- Türkiye’nin doğalgaz ithalatının yaklaşık yüzde 65’ini karşılayan Rusya’nın dev doğalgaz şirketi Gazprom Eksport’tan bir sıkıntı verecek, bir de yüzleri güldürecek açıklama geldi. Gazprom’un Fiyatlandırma ve Sözleşmelerden Sorumlu Genel Müdürü Sergey Komlev, Türkiye’nin ekonomik kriz sonucu talepte yaşanan düşüş nedeniyle almadığı doğalgazın parasını ödememek ya da tüketemediği gazı ihraç için müzakereye oturma niyetine ‘Kriz mücbir sebeb sayılmaz’ diyerek karşı çıktı Komlev iyi haber olarak da petrol fiyatlarında önümüzdeki yıl çok fazla bir artış olmayacağını dile getirerek, “Bu yıl bin metreküpü 300 doların biraz altındaydı. Önümüzdeki yıl çok fazla artış beklemiyoruz. Bu nedenle önümüzdeki yıl 300 doların biraz üzerine çıkar” dedi.
Ayrıca Komlev, AB ve Türkiye’nin özel önem verdiği Hazar ve Ortadoğu gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlayacak Nabucco’ya da adeta rest çeker şekilde, “Rusya’ya olan sözde bağımlılığı azaltmak için oluşturulmuş ideolojik proje” dedi. 

Türkiye’ye reeksport vetosu
Komlev, krizin mücbir sebep sayılamayacağını net bir şekilde dile getirirken, uzun vadeli anlaşmalarda şartlar doğrultusunda tadillerin yapılabileceğini açıkladı. “Biz siyasal nedenlerle boru hattı yapmıyoruz” diyen Komlev, Nabucco’ya alternatif olduğu iddia edilen Güney Akım Projesi’nin doğalgazı olan bir proje olduğunun altını çizdi. Komlev, “ Nabucco AB ülkelerinin doğalgaz tüketiminin ancak yüzde 5’ini karşılayabiliyor.Arz ve talep denlgeleri nasıl değişir bende göremiyorum. Ancak bu ideolojik bir proje. Amaç Rusya’ya olan sözde bağımlılığı azaltmak” dedi. Türkiye al ya da öde kapsamında Rusya’dan almış olduğu doğalgazın kendi tüketemediği kısmını başka ülkelere satmak yani reeksport için girişimlerde bulunurken Komlev, “ Sözleşmelerde reeksport olmadığı çok açık ifade edilir” dedi.
Türkiye başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin küresel piyasalarda yaşanan kriz nedeniyle taahhüt etmiş olduğu doğalgazdan daha az alım yapması nedeniyle ortaya çıkan faturanın ‘mücbir’ sebep gösterilerek düşürülmesi talebine olumsuz yanıt veren Komlev, uzun vadeli anlaşmalarda şartlara göre düzenleme yapılabileceğinin altını çizdi. Komlev, “Uzun vadeli katı görmüyoruz. Karşılıklı çıkarlar uyuştuğu zaman uzun vadeli değişen piyasa koşullarına adapte edilerek, ticari müzakere edilebilir” dedi. Türkiye’nin, bu yıl taahhüt etmesine rağmen kriz nedeniyle almadığı doğalgazın faturası olarak Rusya’ya 1.5 milyar dolar ödeyeceği hesap ediliyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu al ya da öde sorununun anımsatılması üzerine Kemlov, “Türkiye bizim için önemli bir ticari ortak. Ancak alınmayan gaza ödenecek para havaya gitmiyor. Gelecek beş yıl içinde bu gazı tekrar almak mümkün. Bu ödeme, bir avans olarak kabul edilmeli” dedi.

Nabucco ideolojik projedir
Komlev, Nabucco ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi: “Nabucco AB’’nin ihtiyacının ancak yüzde 5’ini karşılayabilecek. Ancak kurtarıcı proje gibi gösteriliyor. Bunu anlayamıyoruz. Böyle bakıldığında Nabucco, ideolojik bir projedir. Söz de de Rusya’ya bağımlılığı azaltacak. Avrupa’nın gazda Rusya’ya bağımlı hale geldiği iddialarını rakamlar doğrulamıyor. AB ihtiyacının yüzde 25-27’sini Rusya’dan karşılıyor.” 

Silvio, Putin, Erdoğan’dan bol futbollu, az gazlı sohbet
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu’nda Rusya’da bulunan Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve İtaya Başbakanı Silvio Berlusconi ile telekonferans yöntemiyle görüştü. Rusya Başbakanı Putin, Başbakan Erdoğan ile görüşmekten çok memnun olduğunu ifade ederek, “Size ve Türk hükümetine almış olduğunuz karardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Yeni boru hattının kurulmasıyla ilgili, Karadeniz’in dibinden Rusya’dan Bulgaristan’a Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesinden boru döşemeye izin verdiğiniz için...” dedi. Türkiye’den geçerek Karadeniz’den Akdeniz’e uzanan Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’ne ilişkin anlaşmanın İtalya’da imzalandığını anımsatan Putin, Kazak yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini söyledi. 

Milan’ın zaferi
Putin’den sonra İtalya Başbakanı Berlusconi de sözlerine, “Seni selamlıyorum değerli arkadaşım. Tabii sözü aldığında artık dün akşamki Milan’ın Real Madrid’e karşı zaferini de kutlarsınız” diye başladı. Berlusconi, Samsun-Ceyhan Boru Hattına çok önem verdiklerini söyledi. Projeyle ilgilenen dört şirket bulunduğunu, bu şirketlerin sayısının artabileceğini ifade eden Berlusconi, Karadeniz’in dibinde yapılacak çalışmaların kısa sürede başlayacak olmasından da memnuniyet duyduklarını belirtti. Berlusconi, Erdoğan’a hitaben, “Ayrıca, bir mutluluğum daha var. Senin İstanbul’a da ne kadar bağlı olduğunu biliyorum. Bu proje, İstanbul Boğazı’ndan geçişlerin güvenliğini de ekolojik açıdan had safhada yükseltecektir” dedi. Başbakan Erdoğan da iki lidere, “Değerli dostlar, sevgili Putin, sevgili Silvio, öncelikle sizleri Türkiye’den en samimi duygularımla selamlıyorum. Sevgili Silvio’yu da ayrıca Milan’ın galibiyeti nedeniyle de tebrik ediyorum” diye seslendi.

Gökdeniz’in golü
Türk hükümeti ile çalışmanın çok kolay olduğunu dile getiren Putin, “Silvio az önce futboldan bahsetti. Bizim de bununla ilgili söyleyecek bir şeyimiz var. Bir kaç gün önce bizim Tataristanlı Rubin takımı çok büyük başarı elde etti. Dünya tarafından çok takdir edilen bir Barcelona takımı üzerinde büyük bir başarı elde etti ve zafer gölünü attı. Onlara da teşekkür etmek istiyorum” dedi. Berlusconi’nin, “İspanya Başbakanı ile ilişkileri düzeltmek gerekecek” sözleri gülüşmelere neden oldu. Erdoğan şöyle dedi: “Rubin takımının aldığı neticede temennim o dur ki sevgili Zapatero üzülmemiştir. Bunlar futbolun kaderidir. Gökdeniz’in galibiyet gölünü atması beni de ayrıca mutlu etti, bir Türk futbolcunun bu gölü atması sevindiricidir. Bu futboldaki gelişmeler inanıyorum ki aramızdaki sevgi sağlarını da güçlendiriyor, dayanışmayı da güçlendiriyor.”(Radikal)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi