"Rusya, Batı'yı yenmek için yeteri kadar koza sahip"

"Rusya, Batı'yı yenmek için yeteri kadar koza sahip"
"Rusya, Batı'yı yenmek için yeteri kadar koza sahip"
ABD'li ekonomist Paul Craig Roberts, Rusya'nın Batı'nın siyasi ve ekonomik yapısını bozmak için elinde yeterince koz olduğunu söyledi.

RADİKAL - ABD 'li ekonomist Paul Craig Roberts, Foreign Policy Journal dergisindeki makalesinde Rusya'nın Ukrayna'nın doğalgaz hırsızlığından yorulup boru hattını Türkiye 'ye çevirme kararı aldığını öne sürdü.  Rus haber ajansı Ria Novosti’nin yaptığı habere göre Roberts açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Rusya Enerji Bakanı bu kararı doğruladı ve Avrupa ülkelerinin Rus gazını almak istemeleri halinde onların kendi altyapılarını kurmaları veya ülkelerine boru hattı inşa etmeleri gerektiğini ekledi. Bu karar şu anda Avrupa'yı doğalgazın kesilmesi konusunda tehdit etmiyor, fakat bu ileride yaşanabilir. Rusya'nın bu kararının Avrupa'daki etkisini göz önüne alırsak Rusya'nın batının siyasi ve finansal yapılarını kırabilecek birçok koza sahip olduğunu söyleyebiliriz. ABD'ye karşı gelebilecek bir diğer faktör ise Rusya ve Çin'in işbirliğidir. Bu iki ülke kozlarını masaya koymuyorlar, çünkü henüz buna ihtiyaçları yok. Rusya ve Çin batının mali sistemine bağlı kalmamak için alternatif mali enstitüleri kuruyorlar. Vladimir Putin ve Çin hükümeti liderlerine batılı mevkidaşlarından farklı olarak mantıklı oldukları için teşekkür etmeliyiz. Eğer Putin Rusya'ya ve kendisine yapılan hakaretlere direk olarak cevap verseydi batı için korkunç sonuçlar doğardı. Putin istediği zaman NATO'yu ve batının tüm mali sistemini yıkabilir. NATO Rusya'ya ekonomik savaş açtığı için NATO ülkelerine enerji kaynakları sevkiyatını durdurduğunu söylemesi bunun için yeterli olacaktır. Avrupa Rus enerji kaynakları olmadan hayatta kalamayacağı için NATO yıkılır ve Washington İmparatorluğu da son bulur."  (Siyamend KAÇMAZ /DHA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/127505712750571

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fantastik edebiyat için ilham verici! - legendary

  Ekonomik yaptırımlar her zaman iki taraflı kayıplara neden olur. Çünkü yaptırım uygulayan tarafın da kimi ticari kalemlerini azaltması veya iptal etmesini gerektirir. Ancak bunu yapan ülkeler genelde bunları göze alarak yapar. ABD ve AB cüssesine güvendiğinden buna kalkışmaktadır. İki müttefik kabaca 30 trilyon dolarlık ekonomik hacme sahiptir ve 2 trilyon dolarlık Rus ekonomisinin hakkında gelecek güçtedir... Putin kendisini yüksek petrol ve gaz gelirleriyle dev aynasında görmeye başlamıştı. Kişi kendini tartamayabilir de kraldan çok kralcılara ne diyelim! Fantastik edebiyata ilham verecek bu senaryolar ilk değil. İran da yaptırımlar karşısında dünya petrolünün yarıdan fazlasının aktığı körfezi kapatmakla tehdit eder dururdu... Günümüzde kaya petrolü ve kaya gazı üretimiyle kendi arzını artıran ABD ve son yıllarda kaynak çeşitliliğine giden AB petrol kesintisinin üstesinden gelecek durumdadır. Zaten bu şantajı bildiklerinden daha fazla çeşitlendirme gayreti içindedirler... Böyle bir senaryoda olacak olan şudur. Ekonomik durgunluk beklentisiyle petrol fiyatları daha da düşüşe geçer, Rusya dışındaki petrol üreticisi ülkeler ekonomik dengeleri için kapasitelerini zorlayarak arzı korur ve tedarik aksamadan sürer...