Rusya borçları temizliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Paris Kulübü'ne
olan borçlarını 'zamanından önce' kapatmak istediğini söyledi.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Paris Kulübü'ne
olan borçlarını 'zamanından önce' kapatmak istediğini söyledi. Vladimir Putin, Moskova'da bulunan Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, "Elbette erken ödemeyi, bizim için avantajlı olması halinde yapacağız. Bu konuda Dünya Bankası'nın
olumlu katkısını bekliyoruz" diye konuştu.
Rusya'nın Dünya Bankası'ndan artık uzun vadeli borçlara ihtiyacı olmadığını ifade eden Vladimir Putin, altyapının geliştirilmesi gibi bazı projeler için bankanın desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Wolfensohn da, Putin'i ekonomik gelişmelar nedeniyle tebrik ederek, "Para kaynağı olarak bize eskisinden çok daha az ihtiyacınız olduğu doğru. Ancak ilişkilerimiz çok güçlü. Rusya'yı her konuda desteklemeyi sürdüreceğiz" dedi. James Wolfensohn, Rusya'daki küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için de, dün Rus hükümetiyle anlaşma imzaladıklarını da sözlerine ekledi.
Faizin silinmesi isteniyor
Rusya, IMF'ye borçlarının son taksidi olan 3.3 milyar doları, geçen pazartesi zamanından önce ödeyerek, yaklaşık olarak 151 milyon dolar faizden kurtulmuştu. Paris Kulübü'ne de yaklaşık 40 milyar dolar borcu bulunan Rusya, bu borcu vadesinden önce kapatmayı, ancak bunun karşılığında faizlerin de silinmesini istiyor.
Rusya'nın söz konusu borcunu ödeyecek kadar parası olduğunu, ancak kredi kuruluşlarının gelecek yılların faizini de istemesi nedeniyle Moskova'nın ödeme taleplerini kabul etmeye yanaşmadığını kaydeden uzmanlar, Rusya Maliye Bakanlığı'nın, faiz oranlarını düşürebilmek için yoğun pazarlıklar yaptığına dikkati çekti.