'Rusya' fırçası

Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'den yaş sebze-meyve ithalatını durdurmasından ötürü Tarım Bakanı Sami Güçlü'yü grup toplantısında eleştirdi: Her seferinde Putin'i mi arayacağız?
Durum çok ciddi. Acil çözüm bulunmalı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya'ya yapılan yaş meyve-sebze ihracatı konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü'yü "Her seferinde Putin'i mi arayacağız" diyerek eleştirdi.
Toplantının basına kapalı bölümünde Rusya'nın sebze ve meyve ihracatını yasaklaması tartışıldı. Edinilen bilgiye göre Hatay Milletvekili İsmail Soylu, Rusya'ya ihraç edilen yaş sebze ve meyvenin, "Akdeniz meyve sineği" bulunduğu gerekçesiyle Bitki Sağlık Sertifikası yeterli bulunmayarak bekletildiğini, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan istenen bilginin aradan yedi ay geçmesine rağmen bu ülkeye gönderilemediğini söyledi. Rusya'nın yazıyı büyükelçilik kanalıyla bakanlığa gönderdiğini ifade ederek elindeki belgeleri Erdoğan'a gösteren Soylu, ilgili belgenin bakanlıkta kaybolduğunu ileri sürdü. Soylu, "Durum çok ciddi. Rusya, ihracat kapılarını geçici süreyle de olsa kapattı. Kapılar ne zaman açılacak. Buna çare bulunmalı" dedi. Yaş sebze ve meyve ihracatının yüzde 35'inin bölgesinden yapıldığına işaret eden Soylu, sorunun giderilmemesi halinde üreticinin zor durumda kalacağını söyledi.
Erdoğan'ın isteği üzerine bilgi veren Tarım Bakanı Güçlü, yazının kendisine ulaşmadığını öne sürdü. Güçlü, Rusya'nın geçen yıl da aynı tutumu sergilediğini ve görüşmelerde işin çözüldüğünü kaydetti. Bunun üzerine Erdoğan, Güçlü'ye "Niye bu duruma gelmeden önce tedbir almadınız. Her seferinde Putin'i mi arayacağız. Sorunu çözün" diye tepki gösterdi. "Sırtımdan ter akıyor sayın Başbakanım" diyen Güçlü ise sorumlulardan hesap soracağını vurguladı.