Rusya geçiş belgesi vermiyor kara yoluyla ihracat durdu

Rusya geçiş belgesi vermiyor kara yoluyla ihracat durdu
Rusya geçiş belgesi vermiyor kara yoluyla ihracat durdu

UND Başkanı Tamer Dinçşahin, daha büyük zarar görmeden çözüm bulunmasını istedi.

Rusya'nın daha önce yapılan tüm anlaşma ve protokolleri hiçe saydığını söyleyen UND Başkanı, 'Rusya'ya kara taşıması durdu' dedi

İSTANBUL - Rusya ile yaşanan taşıma belgesi sorunları ihracatı da tıkamaya başladı. Rusya’nın hak edilen geçiş belgelerini vermemesi nedeniyle dün itibarıyla bu ülkeye yönelik yapılan karayolu taşımaları tamamen durdu.
İhraç malı taşıyan 400’den fazla araç Rusya’ya gitmek için limanlarda bekliyor. Sorunun giderek büyüdüğüne ve ihracatı tıkadığına dikkat çeken nakliyeciler, hükümetin bir an önce devreye girmesini bekliyor. 

UND, hükümeti uyardı

Uzun zamandır devam eden bürokratik ve teknik çalışmaların başarılı olamadığını belirten Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin, “Hükümet acilen soruna sahip çıkmalıdır. Bugüne kadar yapılan bürokratik ve teknik çalışmalar sonuçsuz kaldı. Bürokratik düzeyde çözümlenemiyor. Artık siyasi otoritenin acilen devreye girmesini bekliyoruz. İhracatın da önünü tıkadığı için, sorun sadece taşımacıların sorunu değil, ülkenin sorunu olarak görülmelidir” dedi. Rusya tarafı, daha önce yapılan tüm anlaşma ve protokolleri hiçe sayarak, 2001 yılından bu yana başarıyla uygulanmakta olan ‘Bonus Sistemi’ni de uygulamadan kaldırdı. Dolayısıyla artık Rusya ne geçiş belgesi, ne de hak edilmiş ‘Bonus geçiş belgesi’ vermiyor.
Bu uygulamanın, güven bunalımı yarattığını vurgulayan Tamer Dinçşahin, “Yaşanan bu sorun, iki ülke taşımacılarına da pazar kaybettiriyor. Rusya ve Türkiye pazarından, üçüncü ülkelerin taşımacıları daha fazla pay almaya başladı. Rusya, Türk taşımacılara engel çıkarırken, bundan üçüncü ülkeler yararlanıyor.” Oysa 2001 yılından beri uygulanan sistem sayesinde iki ülkenin taşımacılık sektörleri de başarılı sonuçlar elde etmişti. 2001 yılında 10 bin sefer seviyesinde olan Türk araçların taşıma sayısı, 2008 yılı itibarıyla 18 bin seviyesine ulaştı.
Rusya’nın tutumunun anlaşılmaz bir hal aldığını ve artık bürokratik ve teknik düzeyde çözümlenmesi umudunun kaybolduğunu söyleyen Dinçşahin, “Ne yazık ki artık umudumuz kalmadı ve sorun her geçen gün büyüyor. Rusya’nın bu tutumu yüzünden, ülkemiz ihracatı da tıkanmış durumdadır. Gerek taşımacılarımız, gerekse ihracatçımız daha büyük zarar görmeden acilen harekete geçerek bir çözüm bekliyoruz” dedi. (Radikal)