Rusya hızını alamıyor

Rusya, Türkiye'den aralarında yaş sebze ve meyvenin de bulunduğu 136 malın ithalatına koyduğu 1 aylık yasağı dün kaldırmasının ardından Yunanistan, İspanya ve İtalya'dan da sebze ve mevye ithalatını yasakladı.

MOSKOVA - Rusya, Türkiye'den aralarında yaş sebze ve meyvenin de bulunduğu 136 malın ithalatına koyduğu 1 aylık yasağı dün kaldırmasının ardından Yunanistan, İspanya ve İtalya'dan da sebze ve mevye ithalatını yasakladı. Novaya İzvestiya gazetesindeki haberde, Rusya'nın ilgili kurumu Rosselhoznadzor'un AB üyesi ülkelerden sadece 14'ünün Rusya'ya ihracat karnesini uzattığı belirtildi.
Belçika, Macaristan, Almanya, Litvanya, Letonya, Hollanda, Danimarka, Polonya, Slovenya, Fransa, Slovakya, Finlandiya, Estonya ve Çek Cumhuriyeti'nden ithalata izin verildiği kaydedilen haberde, Yunanistan, İspanya ve İtalya'nın yanı sıra Rusya'ya önemli miktarda ihracatları olmayan Kıbrıs Rum Kesimi, Avusturya, Lüksemburg, Malta, Portekiz ve İsveç'ten de bu ürünlerin girişinin yasaklandığı ifade edildi. Haberde, söz konusu ülkelerden Rusya'ya sebze ve meyve girişinin yasaklanmasında başlıca nedenlerden birinin 1 Nisan'da yürürlüğe giren yeni sertifikanın gerektirdiği zorluklar olduğu belirtildi.
Yasak getirilen ülkelerdeki firmaların 15 Temmuz'a kadar Rusya'ya ürünlerini gönderebileceği, bu tarihten sonra sadece yeni sertifika alacak firmalara izin verileceği duyuruldu.
Haberde, Türkiye ve Moldova'nın ardından Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerden de ithalatın yasaklanmasının Moskova'da bu ürünlere talebi artıracağına ve fiyatların yükseleceğine dikkat çekildi.