Rusya ile doğalgazda yeni 'Batı hattı dansı'

Rusya ile doğalgazda yeni 'Batı hattı dansı'
Rusya ile doğalgazda yeni 'Batı hattı dansı'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşmede doğalgaza özellikle vurgu yapmasından sonra gözler Batı hattına çevrildi. İstanbul ve Trakya için hayati önemde...
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı görüşmede doğalgaza özellikle vurgu yapmasından sonra gözler Batı hattına çevrildi. İstanbul ve Trakya için hayati önemde olan Batı hattında şirketler Gazprom’la sözleşme imzalamaya çalışacaklar. 6 milyar metreküplük gazın Türkiye ’ye ithal edilmesi için 10-12 şirket görüşmek için sıraya girdi. Şirketlerin bu haftadan itibaren görüşmelerini sıklaştırması bekleniyor.
1 Ocak 2013’ten itibaren Batı Hattı’ndan getirilecek gaz için ithalat lisansı başvuruları 10 Ağustos’a kadar yapılabilecek. BOTAŞ’ın Gazprom Export ile 14 Şubat 1986’da imzaladığı anlaşma sona erdi. Özel sektörden şirketler Gazprom ile yapılacak doğalgaz alım anlaşması veya anlaşmaları kapsamında EPDK’ya ithalat lisansı başvurusunda bulunulabilecek. Doğalgaz alım satış anlaşmasında ithalata konu doğalgaz teslim noktası Türkiye-Bulgaristan sınırı, Malkoçlar olacak. Şirketlerin öncelikle Gazprom’la sözleşme yapması gerekiyor. Daha sonra bunu EPDK’ya getirecekler. 

Yüzde 10’u depolanacak
EPDK’ya verilen taahhütname çerçevesinde ithalatçı firma her takvim yılı için ithal edilen doğalgaz miktarının yüzde 10’una kadar miktarı, lisansta yer alan faaliyete başlama tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde ulusal topraklarda depolanması yükümlülüğünü yerine getirmek için de gerekli girişimlerde bulunacak.
Geçen yıl gaz ithal etmek için EPDK’ya 26 firma başvurmuş, EPDK da lisans vermek için tüm şirketlerden, Gazprom ile anlaşma imzalamalarını talep etmişti. Başvuru sahibi firmalar Gazprom’la anlaşma imzalamadıkları için de EPDK tüm firmaların dosyalarını iade etmişti. Batı Hattı, İstanbul ve çevresinin doğalgaz tüketimini karşılıyor. Bu hattan sağlanan 6 milyar metreküp gaz Türkiye’nin toplam doğalgaz tüketiminin yaklaşık olarak yüzde 15’ine denk geliyor.

bigPara.com