Rusya, IMF'ye borcunu bitirdi

Rusya, IMF'ye 3.3 milyar dolarlık son borç taksitini süresinden önce ödedi. Maliye Bakanı Kudrin: Tarihi dönemeçteyiz. 1990'ların zorluğunu aştık, artık kredi ihtiyacımız yok.

MOSKOVA - Rusya, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borcunu süresinden önce ödedi. Rus haber ajansları, Rusya'nın 3.3 milyar dolarlık son borç taksitini Pazartesi akşamı IMF'ye gönderdiğini belirterek, Maliye Bakanı Aleksey Kudrin'in ülke tarihinin dönemine nokta koyduğunu ve Rusya'nın 1990'larda zorlukla aldığı kredilere artık ihtiyacı kalmadığını duyurdu.
Rusya'da 1990'ların başında IMF'den 'gölge Rus Hükümeti' diye söz edilirken, muhalefet İgor Gaydar hükümetinin ekonomik politikalarını IMF'nin talimatları doğrultusunda oluşturduğunu söylüyordu.
Ekonomik kriz koşullarında Rusya piyasada kredi bulamıyor, bu nedenle IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar hayati önem taşımaya başlıyordu. Gaydar hükümeti, bir milyar dolarlık ilk krediyi 1992 yılının Ağustos'unda alırken, IMF Rusya'ya toplam 9 ayrı kredi verdi. Böylece 1999 yılına kadar Rusya'nın IMF'ye borcu 15.3 milyar dolara ulaştı. O tarihten sonra Rusya bir daha borç almazken, sadece borç taksitlerini ödedi. Geçen yılın sonlarında da borçların vadesinden önce ödenmesiyle ilgili görüşmeler anlaşmayla sonuçlandı.
2008'e kadar süre vardı
Aslında IMF'ye olan borcun 2008 yılına kadar ödenmesi gerekirken taksit ödemelerini erken tamamlayan Rusya, 204 milyon dolarlık faiz ödemekten de kurtulmuş oldu.
Uzmanlar, IMF'nin gelecek yılların faizini almamayı kabul etmesinin Rusya'nın şansına olduğunu belirtirken, 45 milyar dolarlık borcun söz konusu olduğu Paris Kulübü ile aynı şansın yaşanmadığını kaydetti.
Rusya'nın borcunu ödeyecek kadar parası olduğunu, ancak kredi kuruluşlarının gelecek yılların faizini de istediği için Moskova'nın ödeme taleplerini kabul etmeye yanaşmadığını kaydeden uzmanlar, Rusya Maliye Bakanlığı'nın, faizi düşürmek için yoğun pazarlık yaptığına dikkat çekti. Rusya'nın, 1 Ekim 2004 itibarıyla (Sovyetler Birliği'nden kalan borç dahil) borcu 112.9 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.
Soğuk Rusları durduramıyor
Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen İş Fuarı'na girmek ve iş olanaklarını araştırmak için halk uzun kuyruklar oluşturdu. İşsizliğin yüksek boyutlarda olduğu kentte dondurucu soğuk bile Rusları durduramadı. Rusya Federal İstatistik Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede işsizlik oranı yüzde 7.9 düzeyinde. Bu da 5 milyon 740 bin kişinin işsiz olduğu anlamına geliyor.