Rusya ithalat yasağını kaldırdı

Rusya aralarında domatesin de oyduğu 27 üründe Türkiye'den ithalat yasağını dünden itibaren kaldırdı. Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak...

MERSİN - Rusya aralarında domatesin de oyduğu 27 üründe Türkiye'den ithalat yasağını dünden itibaren kaldırdı. Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, Rusya pazarının bugünden itibaren açıldığını belirterek, "Bundan sonraki süreçte ürünler Rus uzmanların kontrolünden sonra ihraç edilecek" dedi.
Kavak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Canhilal ve Rus uzmanlar Petrova Svetlana ile Strokova Yana'nın katıldığı toplantıda, ihracatçılara bilgi verdi. Ali Kavak, yeni süreçte ürünlerin Rusya'dan gelen uzmanlarca denetlenip, onay verildikten sonra ihraç edilebileceğini söyledi. Rusya'ya ihracatta yeni bir süreç başladığını belirten Kavak, bu kapsamda Türkiye genelinde Trabzon, Samsun, İzmir, Bursa, Antalya ve Mersin'de merkezler kurulduğunu ve Mersin'e de iki Rus tarım uzmanının geldiğini söyledi. Süreçle ilgili bilgi veren Kavak, şöyle konuştu:
"Herkes ödevini en iyi şekilde yapmak zorunda. Bu kapsamda ihracatçı birliğinde birim oluşturacağız. İhracatçılar bu birime başvurup randevu alacak. Verilecek tarihte Zirai Karantina Müdürlüğü'nden alınacak belge ile Rusya'dan gelen uzmanlar tarafından, her çeşit ürün araçlara yüklemeden önce kontrol edilecek. Onay verilirse Rusya'ya ihracat gerçekleştirilecek."