Rusya, petrol devlerini terletiyor

Rusya'da petrol alanında yatırım yapan yabancı sermayeli şirketler zor günler geçiriyor. Shell- Mitsui-Mitsubishi konsorsiyumuna 20 milyar dolarlık Sahalin-2 doğalgaz projesi için verilen izin, yasadışı olduğu gerekçesiyle iptal edilirken...

İSTANBUL - Rusya'da petrol alanında yatırım yapan yabancı sermayeli şirketler zor günler geçiriyor. Shell- Mitsui-Mitsubishi konsorsiyumuna 20 milyar dolarlık Sahalin-2 doğalgaz projesi için verilen izin, yasadışı olduğu gerekçesiyle iptal edilirken, devlete ait Gazprom BP'nin de ortak olduğu TNK-BP'nin yüzde 25 hissesini almak için bastırıyor. Sakhalin-2'nin yüzde 55'i Shell'e, yüzde 45'i Japon Mitsui ile Mitsubishi'ye ait.
Financial Times'ın haberine göre Rusya'nın uzakdoğu bölgesinde yabancılar tarafından yürütülen iki projeden biri olan Sakhalin-2'nin izinlerinin alınmasında işlemlerin yasal olduğunu açıklayan Shell, gelişmeler nedeniyle projede gecikme olacağını açıkladı. Gözlemciler izinlerin iptalinin Gazprom'un projeye yüzde 25 ortak olmak için Shell'i zorladığı döneme gelmesini 'ilginç tesadüf' diye yorumladı. Diğer yandan, Gazprom, BP'nin ortak olduğu ancak aralarında Turkcell'in ortağı Alfa'nın da bulunduğu üç Rus şirketi tarafından kontrol edilen TNK-BP'nin yarı hissesini satın almak için çabalarını yoğunlaştırdı. Şirketin kuruluş sözleşmesine göre Rus ortakların 2007 yılından sonra hisse satışında özgür olduğunu belirten uzmanlar akaryakıt devi Gazprom'un sonunda amacına ulaşacağını ifade ediyor.
Japonya, Rusya'yı protesto etti
Rusya'nın projenin ortağı Shell-Mitsui ve Mitsubishi'ye yönelik baskıcı tavrı hem Avrupa Komisyonu, hem de Japonya tarafından protesto edildi. Avrupa Komisyonu izin iptalini ciddi sorun gördüğünü belirterek Moskova'ya yabancı sermaye için güvenli ve tahmin edilebilir yatırım ortamı sağlaması çağrısı yaptı. Japonya'da seçimlerden sonra başbakanlığa gelmesine kesin olarak bakılan Shinzo Abe ise projedeki önemli gecikmelerin Moskova ile Tokyo arasındaki diplomatik ilişkilere zarar verebileceğini açıkladı. Projenin en büyük müşterisinin Japonya olması bekleniyordu.