Rusya, sebze ve meyve almıyor

Rusya'dan kara haber geldi: Standartlara uymadığı için Türkiye'den yaş sebze ve meyve ürünlerinin ithalatı 30 Mayıs'tan itibaren yasaklanıyor...
Haber: SUAT TAŞPINAR / Arşivi

MOSKOVA - Rus haber ajansları dün öğleden sonra satır aralarında kalan şok bir haber geçti: "Gerekli standartlara uyulmadığı için, Türkiye'den yaş sebze ve meyve ürünlerinin ithalatı 30 Mayıs'tan itibaren yasaklanıyor." Radikal'in yaptığı araştırma haberin doğru olduğunu, Rusya Sağlık Bakanlığı Federal Karantina Bölümü'nün bu konuda resmi yazıyı yazdığı ve uygulama için gerekli birimlere yolladığını ortaya çıkardı.
Rus tarafı, Türkiye'den gelen birçok üründe haşere çıktığını ve uluslararası standartlara uyulmadığını söylüyor. Türkiye her yıl Rusya'ya 100 milyon dolara yakın değerde yaş sebze ve meyve ihraç ediyor. Sadece portakalı ele alırsak, Rusya'nın 154 milyon dolarlık toplam ithalatında Türkiye'nin payı 22 milyon 300 bin dolar gibi hiç de azımsanmayacak bir miktar.
İki ülke arasında standart gerginliği son bir yılda yavaş yavaş tırmandı. Ruslar, paketlemeden portakalda, 'Akdeniz sineği' denen haşareye kadar değişik sorunlara dikkat çekiyordu. Defalarca ilgili bakanlıklar arasında yazışmalar yapıldı, Türkiye'deki Tarım Bakanlığı sıkı denetim için uyarıldı. Ancak, Rus tarafının iddiasına göre, denetim konusunda gerekli özen gösterilmedi. Dün Rus Sağlık Bakanlığı yetkilileri, istedikleri şartlar yerine getirilene kadar Türkiye'den sebze-meyve ithalatının 30 Mayıs'tan geçerli olmak üzere durdurulması için resmi yazı hazırladı ve uygulanması için de ilgili makamlara gönderdi. Yaz mevsiminin başında Türk TIR'larının sebze-meyve getirmek için Rusya yollarını aşındırdığı bir dönemde böyle bir karar alınması, sebze-meyve satıcılarını şoke etti. Benzer karar kısa süre önce de Hollanda'dan gelen çiçekler için uygulanmış ve bu ülkeden yapılan çiçek ithalatına yasak getirilmişti.
'Ruslar pek de haksız değil'
Konunun uzmanlarına göre Ruslar standart dışı ürün satıldığına ilişkin iddialarında pek de haksız değil. Bu görüşün sahipleri standarda uygun olmayan ürün yüzünden Moskova'daki Ramstore mağazalarının bile yaş sebze ve meyve gereksiniminin büyük bir kısmını Avrupa ülkelerinden temin ettiğine dikkat çekiyor.