Rusya sıcak paraya önlem peşinde

Rusya sıcak paraya önlem peşinde
Rusya sıcak paraya önlem peşinde

Bakan Kudrin, Putin?e yakınlığı ile tanınıyor.

MOSKOVA - Rusya Maliye Bakanı Alexei Kudrin, ülkeye akan sıcak paranın miktarından kaygılandığını  ve spekülatörlerin borsayı şişirmelerini önlemek için ‘yumuşak önlemler’ alınmasını destekleyeceğini söyledi. Bir finans toplantısında konuşan Kudrin,”Ucuz paradan korkmak gerek,bununla spekülatif sermaye girişlerini kast ediyorum” dedi.
Başbakan Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Rusya Maliye Bakanı Alexei Kudrin, “Pek çok diğer piyasa gibi bize de yüksek hacimde kısa vadeli spekülatif para girişleri oldu. Borsa şişti, fazla ısındı” dedi. Son dönemde yapılan indirimlere rağmen Rusya’nın yüzde 9’luk faiz oranları, pek çok sanayileşmiş ülkedeki oranların çok üstünde. Ancak Kudrin daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 2006 yılında kaldırılan sermaye denetimlerine geri dönülmeyeceğini vurguladı.

Spekülatif işlemlere vergi önlemi yolda
Bakan Kudrin, bunun yerine bankaların döviz cinsinden borçlara karşılık olarak tuttukları rezervlerin artırılması ya da spekülatif işlemlerden elde edilen kârların vergilendirilmesi gibi başka önlemler düşünebileceklerini belirtti. Kudrin, “Önlemler sermaye akışını doğrudan kısıtlayacak türden olamaz. Yani bunlar yumuşak önlemler olacak. Zorunlu  karşılıklar ve işlemlerden değil ama işlemlerden doğan kârın vergilendirilmesi gibi önlemler olabilir” dedi. (Reuters)