Rusya'da alacak başka şey kalmadı

Rus Alfa Şirketler Grubu'na ait Alfa Telekom'un Çukurova Grubu ile birlikteliği, Rus basınında geniş yer aldı. Atlanta Bank yetkilisi Denis Matofonov, Kommersant'a yaptığı açıklamada, "Çukurova ve Alfa Grubu arasında yapılan anlaşma...

MOSKOVA/ANKARA - Rus Alfa Şirketler Grubu'na ait Alfa Telekom'un Çukurova Grubu ile birlikteliği, Rus basınında geniş yer aldı. Atlanta Bank yetkilisi Denis Matofonov, Kommersant'a yaptığı açıklamada, "Çukurova ve Alfa Grubu arasında yapılan anlaşma, büyük yatırımcıların Rusya'da ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde satın alabileceği bir şeyin kalmadığını kanıtladı" dedi.
Kommersant'ta da, 'Alfa Türkiye'ye saldırdı' başlıklı haberde, Alfa ile TeliaSonera arasındaki mücadelenin Türkiye'ye yansıdığını ve Alfa'nın Turkcell'i TeliaSonera'nın elinden kaptığına dikkat çekildi. Vedomosti gazetesinde ise 'Alfa cimri davranmadı' başlığıyla verilen haberde, Alfa Telekom'un, Turkcell'in yüzde 13.22'si için 1.6 milyar dolar harcamaya hazır olduğunu yazdı.
Haberde, Alfa Grubu'nun Turkcell hisselerini satın almasının asıl nedeninin, uluslararası telekomünikasyon pazarına açılmak değil, Alfa Grubu'nun sahip olduğu Rusya'daki 'Megafon' telefon operatörüne ortak olan TeliaSonera'ya baskı yapmak olduğunu belirtti.
'Haklarımızı koruyacağız'
TeliaSonera'nın İcra Kurulu Başkanı Anders Igel ise, Turkcell'deki haklarını korumak için tüm gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Anders Igel, tahkim davası sonuçlanmadan önce Turkcell'de işlem yapılmasının yanlış olduğunu belirtti. Alfa Telecom ve Turkcell arasındaki anlaşmaya değinen Igel, "Talihsiz bir olay. Gerekli önlemi alacağız" diye konuştu.