Rusya'da tahıl hasatı yüzde 38 düştü, stoklar ise yeterli

MOSKOVA/ST PETERSBURG - Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Alexander Petrikov, 19 Ağustos 2010 tarihi itibarıyla Rusya’da ambar ağırlığı bazında 40.3 milyon ton ile geçen yıla göre yüzde 38 daha az tahıl hasatı gerçekleştirildiğini söyledi.
Alexaroed Petrikov belirtilen miktardaki hasadın Rusya’daki toplam 19.3 milyon hektarlık alandan, yani ekili alanların yüzde 48’lik bölümünden elde edildiğini de belirtti. 

Stok 21.03 milyon ton
Diğer taraftan Reuters haber ajansı tarafından elde edilen istatistik ofisi Rosstat verilerine göre, ülkedeki büyük ve orta ölçekli çiftliklerdeki toplam tahıl  stokları 31 Temmuz 2010 tarihi itibarıyla 21.03 milyon ton seviyesinde bulunuyor.
Söz konusu bu rakam geçen yılın aynı dönemi için toplam 20.17 milyon ton olarak açıklanmıştı. 

14.9 milyon ton buğday varStokların 14.9 milyon tonunu buğday oluştururken, geçen yılın temmuz ayı sonunda 15.13 milyon tonluk buğday stokunun bulunduğu belirtilmişti. Büyük ve orta ölçekli çiftlikler geçen yıl Rusya’da tahıl üretiminin yüzde 77.9’unu gerçekleştirdi. Rusya’da ticari alım kuruluşları ile küçük çiftliklerin elinde bulunan stokların da dahil edildiği kapsamlı ulusal stok verileri ise henüz yayımlanmadı. (Reuters)


    ETİKETLER:

    Reuters