Rusya'da TMSF paniği

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Rusya'nın ikinci büyük GSM operatörü VimpelCom'un eline geçen Kazak GSM şirketi KaR-Tel'e 7.55 katrilyon lira (5.5 milyar dolar) borcunu ödeme tebliği göndermesi Rusya'yı karıştırdı.

ALMATI - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Rusya'nın ikinci büyük GSM operatörü VimpelCom'un eline geçen Kazak GSM şirketi KaR-Tel'e 7.55 katrilyon lira (5.5 milyar dolar) borcunu ödeme tebliği göndermesi Rusya'yı karıştırdı.
İngilizce yayımlanan Moskow Times'ın yanı sıra Kommersant, İzvestiya, Vremya Novosti ve Gazeta gazeteleri haberi birinci sayfadan okuyucularına duyurdu.
KaR-Tel şirketi Başkanı Konstantin Markov yaptığı açıklamada TMSF'nin tebliğinde, KaR-Tel'in 5.5 milyar dolar borcu olduğunun belirtildiğini ama borcun kaynağı ve niteliği hakkında bilgi bulunmadığını söyledi. Markov, KaR-Tel'in borçla ilgisinin olmadığını savunarak Türk makamlarına itirazi cevabın gönderildiğini belirterek "TMSF'nin bu ödeme talimatının değersiz olduğunu düşünüyoruz ve hakkımızı sonuna kadar savunacağız" diye konuştu.
'Tüm borçlulara gitti'
Buna karşın TMSF ise, KaRTel'e gönderilen borç ödeme tebliğine ilişkin, bu şirkete de diğer Uzan Grubu şirketlerine uygulanan işlemin uygulandığını duyurdu. Açıklamada, bu çerçevede diğer Uzan Grubu şirketleri gibi KaR-Tel aleyhine Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nce tedbir kararı alındığı ve malvarlıklarının dondurulduğu da belirtildi.
KaR-Tel Telsim ve Rumeli Elektronik'in yüzde 60 ortaklığıyla kurulmuştu. Ancak yerli ve Türk ortakların anlaşmazlığa düşmesi üzerine Kasım 2003'te Kazak Mahkemesi yerli ortakların 450 bin tenge (yaklaşık 5.5 milyar lira) kuruluş sermayesinin Kazak ortakça mecburi alımı yönünde karar verdi. Daha sonra KaR-Tel, Eylül 2004'te 350 milyon dolar ve artı 75 milyon dolarlık borcu ile Rus VimpelCom'a satıldı.
Gazete haberlerinde, Nokia ve Motorola'nın Uzanlara karşı 2003'te New York'ta kendilerini 3 milyar dolar 'dolandırdıkları' iddiasıyla açtıkları davayı kazandıkları hatırlatılarak, "Bu şirketler Uzanları Motorola'ya olan borçlarının büyük bölümünü KaR-Tel'e aktarma suçundan mahkûm ettirdi. İki kurum daha sonra aileye ait bir başka şirketin Telsim ve Kar-Tel'den paraları çektiğini ileri sürmüşlerdi" denildi.