Rusya'dan sevgilerle

Rusya'dan sevgilerle
Rusya'dan sevgilerle
İki yılda bir düzenlenen Moskova Otomobil Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Otomotivci, Rusya'daki fuarda 13 yeni modeli ilk kez görücüye çıkardı.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Avrupa’da daralan otomobil pazarı otomotiv üreticilerini alternatif pazarlara sürüklüyor. İki yıldır yükselişe geçen Rusya pazarındaki hareketliliği fırsat bilen otomotiv üreticileri 13 yeni modelin dünya prömiyerini bu eylül sonundaki Paris Motor Show’da yapmaktansa Moskova Oto Fuarı’nda yapmayı tercih etti. 2011’de 2.4 milyon aracın satıldığı Rusya’da bu yıl 2.8 milyon, 2013’te ise 3 milyonun üzerinde aracın satılması öngörülüyor.
Fuarda 13 dünya prömiyerinin yanı sıra 12 de Avrupa prömiyeri oldu. Dünya prömiyeri yapılan modeller arasında Audi’nin lüks spor modelleri R Coupe ve Spyder, Bentley Continental GT Speed, BMW’nin 730d ve 740Li Xdrive (4 çeker) ve 760Li uzun kasalı versiyonları var. Jaguar XF ve XJ modellerinin 4 çekerlerini ilk kez Moskova’da tanıtırken Nissan yeni Almera’sını, Mercedes de yeni GL 63 AMG’yi çıkardı. Citroen makyajlı C5’i dünyaya ilk kez Moskova’da gösterirken Lada, FAW ve GAZ markaları da yeni modellerinin ilk üstlerini açanlar arasında yer aldı. Avrupa’da ilk gösterimi yapılan modeller arasında ise BMW i8 konsept Spyder, Chevrolet Cobalt, TrailBlazer, Colorado, Hyundai yeni Santa Fe, İnfiniti XJ, Rolls Royce Phantom Coupe Aviator, VW Bugster konsept, Nissan Juke MOS yer alıyor.

Mazda 6 yenilendi

Fuarda dünya prömiyeri yapılan en önemli araçlardan biri yeni Mazda 6. ABD pazarından sonra en fazla Rusya’da yeni Mazda 6 satmayı hedefleyen Japon firma aracı yıl sonunda global pazarlara açacak. Araç Türkiye ’ye ise 2013 model yılı ile birlikte gelecek. Büyümeye rağmen eskisine göre 50 kg hafifleyen araç 2013’te ülkemize 2.0 lt benzinli otomatik şanzımanla gelecek. Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul yeni Mazda 6 ile D segmentinde daha iddialı olacaklarını söyledi.

Opel Astra ön satışta
Moskova’da dünya prömiyeri yapılan önemli modellerden yeni Opel Astra sedan Türkiye’de ön satışa çıktı. Araç Moskova’da sergilenirken, test sürüşleri aynı tarihte Almanya’da yapıldı. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik aracın 41.7 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğunu belirterek, “1.000 TL’lik ön satış avantajıyla yeni Astra sedan sipariş verenler otomobillerini ekim sonunda teslim alacak” dedi.

Santa Fe yenilendi
Hyundai’nin iddialı SUV’larından Santa Fe de yenilendi. Kasımdaki İstanbul Motor Show’a gelecek araç 2013’te ise Türkiye’de satışa sunulacak. Araçta şimdilik 2.2 193 BG’lik dizel motor yer alıyor. Yeni motorların eklenmesi gündemde.

BMW’den Xdrive
Lüks Alman markası BMW Rusya’da 7 serisinin Xdrive versiyonlarını yani 4 çekerlerini görücüye çıkardı. Dört tekerlekten çekişli 7 serileri Türkiye’ye sipariş üzerine ithal edilecek.

Global Cargo geliyor
Ford Cargo çekicinin üretimi kasımda İnönü fabrikasında başlıyor. Araç Avrupa, G. Amerika, Rusya, BDT, Ortadoğu ve Afrika pazarlarının farklı pazar regülasyon ve spesifikasyonlarına uyumlu olacak. Aracın en büyük ihraç pazarlarından biri de Rusya olacak.

bigPara.com