Rusya'dan 'Türkiye'den ithalat' açıklaması

Rusya'dan 'Türkiye'den ithalat' açıklaması
Rusya'dan 'Türkiye'den ithalat' açıklaması
Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'den yapılan ithalatın yüzde 15'i standart ve kurallarını karşılamadığını söyledi. Rusya'ya Türkiye'den giden malların da gümrüklerden alınmadığı bildiriliyor.

RADİKAL - CNNTürk'te yer alan habere göre Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'den yapılan ithalatın yüzde 15'i standart ve kurallarını karşılamadığını söyledi.

Reuters’ın haberine göre de tüm Türkiye mallarının Rus gümrüklerine girişi durdu, mallar gümrüğe kabul edilmiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, Rusya ile gerilen siyasi ilişkilerin ardından, tüm Türkiye mallarının Rus gümrüklerine girişinin durduğunu, malların gümrüğe kabul edilmediğini söyledi.

Dalgakıran, “Türkiye’nin Rusya’ya 800 milyon dolar olan makine ihracatı, Rusya ekonomik krize girdikten sonra zaten 300 milyon dolara düşmüştü” dedi. Rusya’nın misilleme olarak ticareti kullanmasını beklemediklerini belirten Dalgakıran, “Bunun çok kalıcı olacağını düşünmüyoruz. Şu anda kriz var. Her iki ülke de bunun makulünü bulacaktır. Mutlaka çözüm bulacaktır. Çünkü birbiriyle ilişkisi olan, ticaret hacmi 30 milyar dolara ulaşmış iki ülkeden bahsediyoruz. Umuyoruz ki sorun kısa sürede giderilecektir.” (Reuters/CNNTürk)


Rus basını: Moskova, St. Petersburg'daki ÜDİK toplantısını iptal etti
 
Rus Kommersant gazetesi, Kremlin'e yakın bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde Moskova'nın Aralık ayı ortasında St. Petersburg'da yapılması planlanan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) toplantısını iptal etme kararı aldığını yazdı.

Gazete kaynağına dayandırarak verdiği haberde, "Rus makamları Aralık ayı ortasında yapılması planlanan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısını yapmama kararı aldı" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı'nın Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada Aralık ayında St. Petersburg'da düzenlenmesi planlanan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) zirvesinin iptal edilme konusunun görüşülmediğini, fakat bu zirvenin düzenlenmesinin bazı faktörlere bağlı olacağını açıklamıştı.

Hatırlanacağı üzere Antalya'da gerçekleştirilen G20 zirvesi sırasında bir araya gelen Erdoğan ve Putin her yıl düzenlenen ÜDİK toplantısının 15 Aralık tarihinde düzenlenmesi kararı almıştı. ÜDİK toplantısı bir yıl Türkiye'de öteki yıl Rusya'da olmak üzere her yıl düzenleniyor ve son ÜDİK toplantısı geçtiğimiz yıl Ankara'da yapılmış ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk defa Türk Akımı fikrini açıklamıştı. (Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA/DHA)

bigPara.com